Kinek áll a brit zászló? A választ Brüsszelben sem tudják

Visszaszáll a bumeráng. - Miért nem járna jól London a Brexittel? – erre a kérdésre kereste a választ a brit kormány munkáját segítő kabinetiroda egy frissen megjelent tanulmányában. A következtetés hatásosan lesújtó: tízévnyi bizonytalanság a pénzügyi-szolgáltatási szektorban, de visszavetné a beruházásokat és a fontra is kedvezőtlenül hatna.

Ország-világMunkatársunktól2016. 03. 06. vasárnap2016. 03. 06.

Kép: epa05164129 The British flag is raised in front of the European Commission headquarters ahead of the visit of British Prime Minister David Cameron to the European Commission, in Brussels, Belgium, 16 February 2016. Cameron will be in Brussels for meetings with European Parliament leaders and European Commission President Jean-Claude Juncker. EPA/OLIVIER HOSLET, Fotó: OLIVIER HOSLET

British PM Cameron in Brussels
epa05164129 The British flag is raised in front of the European Commission headquarters ahead of the visit of British Prime Minister David Cameron to the European Commission, in Brussels, Belgium, 16 February 2016. Cameron will be in Brussels for meetings with European Parliament leaders and European Commission President Jean-Claude Juncker. EPA/OLIVIER HOSLET
Fotó: OLIVIER HOSLET

A konzervatív brit kormány – miután a legutóbbi EU-csúcson egyezség született a London által igényelt uniós szabályozási reformokról – június 23-ra írta ki a már három éve ígérgetett népszavazást az Egyesült Királyság uniós tagságának sorsáról. A reális veszélyeket és előnyöket felmérve a kabinetiroda egy 28 oldalas hivatalos ajánlásban tárgyalja, hogy Nagy-Britanniának miért is kell a megreformált EU tagjának maradnia. A brit kormány és a kormányzó Konzervatív Párt azonban ennek ellenére mélyen megosztott a kérdésben, és a kabinet több tagja is jelezte, hogy a hivatalos kormányzati állásponttal ellentétesen fog szavazni júniusban.

A kabinetiroda tanulmánya szerint valószínűtlen, hogy ha a brit választók a Brexitre voksolnak, akkor a kilépési feltételek egyeztetésére szolgáló, az uniós szerződésekben szereplő kétévi tárgyalási időszak alatt megállapodásra lehetne jutni. Az elemzés szerint a tárgyalások bonyolultsága miatt a folyamat – és az ezzel járó bizonytalanság – legalább tíz évig vagy ennél is hosszabb ideig elhúzódna. A tanulmány hangsúlyozza, hogy az EU átlagosan 14 százalékos importvámot vet ki az EU-n kívüli országokból behozott mezőgazdasági termékekre – tejtermékeknél 36 százalékot –, ez alól azok az országok sem kivételek, amelyekkel kétoldalú kereskedelmi megállapodást kötött az unió, így Svájc vagy Norvégia is e vámtarifa alá esik. Az sem lenne biztosított, hogy a brit állampolgárok akadálytalanul utazhatnának Európában, valamint kérdéses a külföldi EU-országokban élő és dolgozó kétmillió brit állampolgár munkavállalási joga, valamint hozzáférése a fogadó ország szociális ellátórendszeréhez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek