Meredek növekedés - Pénzből sosem elég

Meredeken növekszik a hazánkban forgalomban lévő készpénz mennyisége, derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból: csak az utóbbi három évben több mint másfélszeresére nőtt az állomány.

Ország-világK. F.2016. 04. 18. hétfő2016. 04. 18.

Kép: Budapest, 2012. február 7. Húszezer forintos bankjegytömbök a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Logisztikai Központjában, ahol automata rendszeren átválogatják és ellenőrzik a papírpénzeket, majd a selejteket bedarálják és téglává préselik. A 3-4 hét alatt összegyűlt mintegy 4 tonna pénzbrikettet pályázat alapján rászoruló, közhasznú szervezetek számára ajánlják fel fűtési célra. A mostani szállítmányt a miskolci autista alapítvány bentlakásos intézményébe szállítják. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd, Fotó: Koszticsák Szilárd

Meredek növekedés - Pénzből sosem elég
Budapest, 2012. február 7. Húszezer forintos bankjegytömbök a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Logisztikai Központjában, ahol automata rendszeren átválogatják és ellenőrzik a papírpénzeket, majd a selejteket bedarálják és téglává préselik. A 3-4 hét alatt összegyűlt mintegy 4 tonna pénzbrikettet pályázat alapján rászoruló, közhasznú szervezetek számára ajánlják fel fűtési célra. A mostani szállítmányt a miskolci autista alapítvány bentlakásos intézményébe szállítják. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Fotó: Koszticsák Szilárd

Nézzük, mégis mennyi az annyi: a MNB szerint 2015 decemberében 4356,9 milliárd forint volt forgalomban, míg egy évvel korábban 3784,9 milliárd forint. Tehát, ha átlagot számolunk, minden magyar lakosra jut 435 ezer forint készpénz, a csecsemőtől az aggastyánig. Csak hát a matematika és a valóság ebben az esetben távol áll egymástól: ezek a pénzek egyenlőtlenül oszlanak meg. Többnyire ott összpontosulnak, ahol nem előnyös utalással fizetni, a lenyomozhatóság elkerülése végett. Erről is léteznek becslések: a fekete- meg a szürkegazdaságunk adja a bruttó hazai termék több mint egyötödét…

De nem csak a csempészek kedvelik a készpénzt. Sokan gondolják úgy, hogy az igen alacsony kamatok mellett nem éri meg bankban lekötni a pénzt. Igaz, a pénzintézetek a kártyatulajdonosoknak biztosítanak egy-két ingyenes kivétet – ami megint csak fordítva sül el: inkább kiveszik a pénzt az ügyfelek ingyen, mint hogy utalással fizessenek bármit, nem kis illetékért.

És ott vannak a boltosok: a bankok rájuk terhelik a kártyás vásárlások néhány százalékos díját, ezért ők is szívesebben fogadják a készpénzt. Hogy ez mibe kerül a nemzeti banknak, az nekik nem számít – pedig a pénzt elő kell állítani, szállítani kell, számolni és mérni, ellenőrizni, raktározni, s nem utolsósorban megsemmisíteni.

Ami mind – pénzbe kerül. Nem csoda, hogy a nemzetgazdasági miniszter így fogalmazott az Inforádiónak: a kabinet csökkenteni kívánja a készpénzforgalmat a gazdaságban. Hogy miként, arról nem nyilatkozott. A készpénzes fizetést nyilván betiltani nem lehet, de drasztikusan szabályozni igen. Például kötelező POS-terminálokkal, kápéfizetési plafonnal. Bár sokkal jobb lenne a nagyobb kamat és az alacsonyabb bankolási költség…

 

MÓDOSÍTSON! Felkérte az alapvető jogok biztosa a nemzetgazdasági minisztert, hogy kezdeményezze a pénzforgalmi szolgáltatásról szóló törvény módosítását. Jelenleg ugyanis a gyámügyi számlákhoz a bankok nem rendelnek kártyát, mert a pénzt kivevő személye nem ellenőrizhető – ugyanakkor 2015. január 1-jétől megszűnt az ingyenes készpénzfelvételi lehetőség a bankfiókokban. Így a gondnokság alattiaknak fizetniük kell a pénzkivétért, ami hátrányba helyezi őket az átlagos ügyféllel szemben, aki az automatából ingyen vehet fel pénzt.

Ezek is érdekelhetnek