Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Úgy látszik, a művelt világ mintha meglepődött volna: minő bősz indulatokat képes kiváltani a szurkolókból ez az egyszerűnek vélt játék, amit labdarúgásnak hívunk. Az Eb-t rendező Franciaország néhány városa valóságos hadműveleti területté vált, Marseille kikötői kocsmáiban olyan bunyó zajlott az angol–orosz meccs után, hogy A három testőr Afrikában Tuskó Hopkinsa csettintene rá. Pedig nincs min csodálkozni, mert a köznyugalmat felkavaró „ördögi mulatság” már sok száz éve kelt erős érzelmeket. II. Eduárd király 1314-ben betiltotta a focit, hogy „a kereskedőknek ne kelljen leereszteniük a redőnyt, a polgároknak pedig az ablakaikat eltorlaszolniuk”. Egyébként őfelsége az ellenségeivel azért is harcolt Skóciában, hogy szűnjön meg az „ördögi mulatság”. Aki labdát kergetni merészel, az börtönbe jut.
Kép: An England fan (C) is detained by police personnel following clashes between England fans and police in the city of Marseille, southern France, on June 11, 2016, ahead of the Euro 2016 football match between England and Russia. / AFP PHOTO / LEON NEAL, Fotó: LEON NEAL
Akad közelebbi példa is – mondjuk 1969-ből. Júliusban Honduras és Salvador játszott világbajnoki selejtező mérkőzést. Az első meccsen, Tegucigalpában Honduras 1-0-ra győzött, míg a visszavágón Salvador 3-0 arányban bizonyult jobbnak. Mexikóban, a vb-n aztán a salvadoriak 3-2-re nyertek, és július 14-én – biztos, ami biztos – katonai támadást is indítottak Honduras ellen. A 100 órás háború után – amely fegyverszünettel ért véget – összeszámolták az elesetteket: sok ezer hondurasi és salvadori vesztette életét. Ma Európában nem lankadnak a futballhuligánok, de ne felejtsük el, hogy kontinensszerte feszült a közhangulat. Terrortámadás fenyeget, egyes csapatok háborús övezetből jöttek, s egy angol–orosz szurkolói összecsapásnak minden bizonnyal, „ismeretelméleti előzményei” is vannak… Szerencsére senki nem halt meg, de kéttucatnyian megsebesültek, egy szurkolót újra kellett éleszteni.
Egyik közeli ismerősöm az Európa-bajnokságra készülődött a párjával. Szemtanúja voltam a csomagolásuknak.
A hatalmas táskába bekerült egy elsősegélycsomag is, azzal a jelszóval, hogy „sosem lehet tudni”. Egy másik ifjú pár a napi hírek hatására lemondta az utazást, pedig már a jegyet is megvették a magyarok meccsére. A huliganizmus pedig egyre inkább teret nyer a francia városok stadionjai körül. Marseille után Lille következett, ahol a mérkőzés előtt a német drukkerek rárontottak az ukrán szurkolókra, de heves pofozkodás történt a lengyel–északír meccs előtt is, amibe a helyiek is beszálltak. Az UEFA fegyelmi bizottsága teszi a dolgát, de nincs könnyű helyzetben.
Az orosz sportvezetés próbálta elbagatellizálni az összetűzést, szerintük nem volt az több egy kis lökdösődésnél, ami megszokott az ilyen hőfokú tornán. Amúgy meg a rendezők miért nem álltak a helyzet magaslatán? Az oroszok magyarázkodása érthető, mivel 2018-ban ők lesznek a következő világbajnokság házigazdái. Hogy a huligánjaik Marseille-ben pofozkodtak, az egyvalami. Ám az 1980-as moszkvai olimpia tapasztalatai alapján bátran megjósolhatjuk: az oroszországi vb-n rend lesz, mert annak kell lennie!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu