Flúgos futam egy életen át

VERSENGŐ VILÁGBAN ÉLÜNK: az elsőségért teperünk már az óvodában, az edzésen, majd izzadva kapaszkodunk fel a munkahelyi szamárlétrán. A cél, hogy az élet „flúgos futamában” az élbolyba küzdjük magunkat. Hogyan javíthatunk az esélyeinken? Miből fakad a magabiztosság? A meseíró óvónőt, a riói olimpiára készülő Cseh László úszót és az edzőjét faggattuk.

Ország-világPalágyi Edit2016. 06. 27. hétfő2016. 06. 27.
Flúgos futam egy életen át

A mesében a királykisasszony kezéért vetélkednek a messze földről jött hercegek és királyfik, s legyőzik érte a boszorkányt vagy a sárkányt. A valóságban is áthatja életünket a versengés: már az óvodásokat a rajtvonalhoz állítják, hogy kiderüljön, ki kerülhet be az áhított általános iskolába. Vajon hogyan hat mindez a legkisebbekre?

– Nem tudjuk megóvni a gyereket a versenyhelyzettől, de nincs is rá szükség, hiszen fejleszti a személyiséget. Arra viszont ügyeljünk, hogy eközben pozitív élmények érjék, ne maradjon magára. Könnyebb megélnie mondjuk egy társasjátékban, hogy nem csak győztes helyzetbe kerülhet, hanem vesztesbe is, ha ott van mellette az anyukája, akinek átfoghatja a nyakát. A mesék is azt közvetítik, hogy a legkisebb királyfi bátran nekivág az útnak, nem fél szembenézni a kihívásokkal. A gyereket erősítik az ilyen történetek. A mesében ráadásul mindig az győz, aki jobban teljesít – magyarázza Anga Mária óvónő, meseíró.

A mai teljesítménycentrikus világban „életidegen” dolgok is előfordulnak, így – habár az általános iskola előtt nem volna szabad felvételiztetni – már az óvodásokat megrostálják, ki kerüljön be a vágyott intézménybe.

Ez az óvónő szerint azért probléma, mert nem minden gyermek érik egyformán. Lehet, hogy aki 6-7 éves korában még lassabban fejlődik, 8-10 évesen már behozza, sőt leelőzi kortársai zömét. A korai kudarcok emlékeit azonban a felnőtt életükbe is magukkal cipelhetik a gyerekek.

Mindannyian megkapjuk a magunk Sorskönyvét – állította Eric Berne pszichiáter, aki szerint genetikai örökségünk mellett a tudattalan szülői utasítások is közrejátszanak abban, kiből lesz nyertes, vesztes vagy „nem nyertes”. Az a gyerek, akinek csecsemőkorától örülnek, akit buzdítanak és dicsérnek, nagyobb eséllyel kerül a győztes hercegek és hercegnők közé. Míg az, akit kritizálnak, gúnyolnak és mellőznek, inkább a vesztes, azaz a béka szerepét játszhatja élete meséjében.

A „nem nyertes” örül, hogy él, ő már attól megkönnyebbül, ha megússza a tragédiát. Mit jelent győztesnek lenni? A lélekgyógyász szerint nyertes az, aki sikeresen megvalósítja, amit eltervezett. Nem mindenki lehet olimpiai bajnok vagy multimilliomos.

Aki azt tervezte el, hogy egy jót fut a parkban vagy tisztességes fizetéssel beéri, már nyertesnek érezheti magát, ha összejön. Az a nő, aki arról álmodott, hogy békés családja lesz, miután szerencsésen férjhez ment és szült három gyermeket, érezheti úgy, hogy megütötte a főnyereményt, pedig nem is lottózott…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek