Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egymás mellett álló tanyákról szól e heti esetünk. A legbelső tanya és a közút között egyenes vonalban két másik tanyás ingatlan volt. Egy negyvenes évek elején kelt megállapodás alapján a felperes telkét útszolgalmi jog illette meg erre a két ingatlanra. Csakhogy ezeknek a tanyáknak a határára már tíz évvel korábban kőkerítést építettek. A felperes egy kis kerülővel járt be két másik szomszédos telken keresztül: az egyiken elhagyott gazdasági épületek álltak, a másik pedig kifejezetten magánhasználatú útként szerepelt az ingatlan-nyilvántartásban. Ennek a két ingatlannak a tulajdoni lapján a terhek között szintén szerepelt a legbelső tanyaingatlan javára bejegyzett szolgalmi jog, ugyanakkor ez a felperes tanyájának tulajdoni lapján jogosultságként nem szerepelt.
A felperes azért indított pert, hogy a bíróság kötelezze a két közbülső telek tulajdonosát, hogy a negyvenes években bejegyzett szolgalmi jognak megfelelően engedjék átjárni a telkükön. Azt is kérte, hogy a kerülő úton fekvő két ingatlan esetében is kerüljön be a szolgalmi jogosultság az ingatlan-nyilvántartásba a saját telkének tulajdoni lapján.
A két közbülső telek tulajdonosai viszontkeresetükben azt kérték, hogy a bíróság egy az egyben törölje az útszolgalmi jogot, mivel azt már tíz éve nem használja a felperes.
Tehát a felperes két szomszéd tanyán keresztül egyenesen is átjárhatott volna az ingatlan-nyilvántartás szerint, de joga volt kerülő úton kijutni a közútra két olyan telken át is, amelyeken nem lakott senki. A per előtti tíz évben már ezt a megoldást alkalmazták. A felperes szerette volna, ha a vagyoni értékkel is körülírható szolgalmi joga nem vész el, s úgy gondolta, hogy mivel az benne van az ingatlan-nyilvántartásban, így a perben nem veszíthet.
Arra azonban nem gondolt: a szolgalmi jog feltétele, hogy az uralkodó telek rendeltetésszerű használatához szükséges legyen a szolgáló telek jól körülhatárolható mértékű, korlátozott használata.
A mi esetünkben nyilvánvalóan nem ez a helyzet, ugyanis a bejárás megoldható volt az egyenes út, vagyis a két közbülső telek használata nélkül – hiszen tíz éven keresztül így történt. Ezért a bíróság törölte az útszolgalmi jogot a közvetlenül a tanya és az út között fekvő két ingatlan tulajdoni lapjáról. A kerülő úton útba eső két telek esetében viszont szabályszerűen bejegyezték, tehát véglegesítették a szolgalmi jogot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu