Királyi mindenség - Eredetiség, derű és tisztaság

Formák a mindenségből címmel a 80 éves Király Ferenc alkotásaiból nyílt kiállítás Budán, a Várkert Bazárban. A szlovéniai Lendván élő Munkácsy Mihály-díjas művész korunk egyik legjelentősebb magyar szobrásza, akinek a munkássága a szlovéniai képzőművészetnek is szerves része. Július végéig Budapesten több mint 60 remekművét csodálhatjuk meg.

Ország-világDulai Sándor2016. 06. 27. hétfő2016. 06. 27.

Kép: Király Ferenc szobrász kiállitása a Várkert Bazárban 2016.06.16 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Királyi mindenség - Eredetiség, derű és tisztaság
Király Ferenc szobrász kiállitása a Várkert Bazárban 2016.06.16 fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Király Ferenc egy Lendva melletti kis faluban, Alsólakosban született, s gyermekkorát a '30-as és '40-es évek paraszti világa határozta meg. Rajzkészsége, a formák iránti vonzalma, arányérzéke és kompozíciós készsége korán megmutatkozott. Egyik tanára így biztatta apját: „Király úr, ez a gyerek semmi mást nem tud, csak rajzolni, legjobb volna, ha ilyen irányba gondolkodna a jövőjét illetően”. Képzőművészeti tanulmányait 1954-ben kezdte Ljubljanában, 1964 ben a Zágrábi Képzőművészeti Akadémián szerzett szobrászművész-diplomát.

„Hagyományos” aktok, portrék, torzók után a '60-as évek végétől kezdte kialakítani sajátos formavilágát, amelyben meglelte önmagát. Az emberi, állati és növényi formák nála – a királyi „mindenségben” – új életre kelnek, a központban a születés, az élet csodája és titokzatossága áll, művészete forrása – szavaival – „a remény és a keletkezés, a szerelem”.

Feleségével, Suzanne Moss amerikai származású festőművésszel – akivel Ljubljanában ismerték meg egymást és 1967 óta élnek együtt – házasságuk kezdetén egy évet az Egyesült Államokban töltött. Építhetett volna amerikai karriert, de a honvágya nem engedte – visszatért. Lendván építettek családi házat és mellé műtermet – nemrég, mint a Muravidék Kollégium kutatója, járhattam ott. Lenyűgözött formáinak eredetisége, derűje és tisztasága, s feljegyeztem művészi hitvallását: „Tiszta formákkal hazudni nem lehet.”

Műtermének kisplasztikái után Lendván és a Muravidék más településein elgyönyörködhettem köztéri alkotásaiban is. Szobraiban – készülhettek kőből, fából, bronzból – ott lüktet az élet ereje és szépsége. Idealizmusa nem köti őt valláshoz, emberarcú hit és szeretet hatja át. Ez az érzés magával ragad a Várkert Bazár termeiben is – kiállítása igazi élmény, érdemes megtekinteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek