Szükségünk van a britekre

A V4 erősebb, mint valaha, a közelmúlt kihívásai még szorosabbá fűzték az együttműködést. A britek esetleges távozása az EU-ból tovább erősítheti ezt. A brexiten közvetlenül veszíthetünk, de a régiós politizálásban még jól jöhet.

Ország-világKirály Farkas2016. 07. 08. péntek2016. 07. 08.

Kép: Visegrad Group (V4) member nations' Prime Ministers, Slovakia's Robert Fico, Poland's Beata Szydlo, Bohuslav Sobotka of the Czech Republic and Hungary's Viktor Orban (L-R) pose for a group photo during a summit in Prague, Czech Republic June 8, 2016. REUTERS/David W Cerny - RTSGL4I, Fotó: © David W Cerny / Reuters

Visegrad Group member nations' Prime Ministers, Slovakia's Fico, Poland's Szydlo, Sobotka of the Czech Republic and Hungary's Orban pose for a group photo during a summit in Prague
Visegrad Group (V4) member nations' Prime Ministers, Slovakia's Robert Fico, Poland's Beata Szydlo, Bohuslav Sobotka of the Czech Republic and Hungary's Viktor Orban (L-R) pose for a group photo during a summit in Prague, Czech Republic June 8, 2016. REUTERS/David W Cerny - RTSGL4I
Fotó: © David W Cerny / Reuters

Ha a brexitreferendum eredményét komolyan veszik a derék britek, és kilépnek az unióból, annak Kelet-Közép-Európára, így Magyarországra nézve is következményei lesznek. Ha – hiszen nem ez lenne az első eset, amikor egy ország vezetése figyelmen kívül hagyja a nem tetsző (nép)szavazás eredményét, esetleg újraszavaztatja a kérdést…

George Orwell nagyszerű regénye, az Állatfarm óta tudjuk: minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél. Ezt gondolhatta az Európai Unió hat alapító tagja (Olaszország, Franciaország, Németország és a BeNeLux államok) is: a szavazást követően, június 27-én összeültek Berlinben egy kis válságtanácskozásra.

Ahol igyekeztek megtervezni az unió jövőjét. A tárgyalásokból kimaradt legtöbb ország alig mozgatta erre a füle botját. A Visegrádi Együttműködés (V4) országai (Csehország, Lengyelország, Szlovákia, valamint Magyarország) azonban szintén válságtanácskozást hívtak össze – hisz több okból is fontos saját módon kezelniük az esetleges brexitet. Talán a legfontosabb, hogy majd’ másfél millió V4-állampolgár él az Egyesült Királyságban (EK) – közülük mintegy 350 ezer hazánkfia –, akiknek a jövője jelenleg nem egyértelmű.

De az is tény, hogy az EK igen fontos gazdasági partnere a V4-eknek – így hazánknak a nyolcadik legnagyobb felvevő piaca. Emellett az Egyesült Királyság a legerősebb szuverenitáspárti tagja az uniónak, ahol nem vezették be a közös pénzt, és amely ellenzi a Berlin által kiszámolt befogadási kvótákat. Ebből könnyen kiolvasható, hogy a V4-eket nem sok jóval kecsegteti a brexit.

Ezért közösen lépnek majd fel. A pánik persze, ahogyan mindig, idővel alább fog hagyni. Nem szabad elfelejteni, hogy a külkereskedelmünk negyedét Németországgal folytatjuk, ezért Berlinnel nem szabad összerúgnunk a port. Ügyes diplomáciai lépésekkel kis veszteséggel juthatunk túl e történelmi fordulóponton. És amíg kiderül, hogy brexit vagy nem brexit, ne tartsuk a megtakarításainkat angol fontban…

Ezek is érdekelhetnek