Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az elmúlt hetek sorozatos francia és németországi terrortámadásai hatására a legveszélyeztetettebb országok próbálnak választ adni a fenyegetettségre: először Franciaországban merült fel a 150 éve megszüntetett nemzeti gárda feltámasztásának gondolata, Németországban pedig bejelentették, új fegyverekkel látják el a rendőrséget, és a második világháború vége óta először azt fontolgatják, hogy hazai földön is bevetik a hadsereget.
Kép: German riot police arrive at a train station to escort a left-wing demonstration as they protest against a rally by the German right-wing National Party (NPD) party, on May Day in Berlin May 1, 2009. REUTERS/Fabrizio Bensch (GERMANY CONFLICT IMAGES OF THE DAY) - RTXELYJ, Fotó: © Fabrizio Bensch / Reuters
Rendkívüli intézkedésnek indult eredetileg, majd az egymást követő németországi támadások után általánossá válhat a járókelők között megjelenő fegyveres katonák látványa a német városok utcáin. A német rendőrség és terrorelhárítás eddigi talán legnagyobb kihívásának számított, amikor július 22-én egy iráni származású, de már Németországban született fiatal több embert lelőtt egy müncheni McDonald’sban, majd ámokfutását a szomszédos bevásárlóközpontban folytatta. Münchenben ezen a péntek estén 2300 rendőrt és kommandóst vezényeltek ki. A nagy rendőri készültség oka az volt, hogy szemtanúk először több tettesről beszéltek.
A német biztonsági szervek folyamatos készültségben vannak, a merényletek óta szinte nem telik el nap anélkül, hogy a rendőrséget ne riasztanák. Július 27-én négyszáz kommandós tört be egy hildesheimi mecsetbe és a hozzá tartozó lakásokba, ahol a hitetlenek elleni gyűlöletre uszító, betiltott radikális szalafista (ma: neokonzervatív iszlám) irányzat képviselőinek egyik székhelye működött. Három nappal később bombariadó miatt egy bevásárlóközpontot ürítettek ki Münchenben. A bevásárlóközpontot lezárták és kutyákkal kutattatták át, de nem találtak semmit. Augusztus elsején a hamburgi legfőbb ügyészség épületénél jelent meg egy 46 éves férfi, aki gyanús mellényt viselt, amelyből egy drót is kilógott. A rendőrség különleges egységei azonnal a helyszínre vonultak, végül a legfőbb ügyész tárgyalt a pszichiátrián kezelt férfival, aki megadta magát.
Oliver Malchow, a német rendőrszakszervezet vezetője szerint a hadsereg bevetése nem jó ötlet. A német alkotmány ugyanis világosan kimondja, hogy az ország belső biztonságának védelme a rendőrség feladata, az utcai lövöldözők vagy öngyilkos merénylők elsősorban bűnözők és nem katonák. A felfegyverzett katonák utcai jelenléte nem növelné a lakosság biztonságérzetét, inkább nyugtalanságot váltana ki. Malchow szerint további probléma, hogy alapvetően különböző a rendőrség és a katonaság kiképzése, így éles helyzetben nem tudnának hatékonyan együttműködni. A koncepció szerint építeni kell a lakosság felelősségvállalására és önvédelmi képességére is, vagyis azt javasolják, hogy a derék németek töltsék fel a kamrapolcot gyógyszerekkel és többhavi hideg élelemmel.
A német rendőrség berkein belül felmerült a téves riasztás gyanúja is.
Ha valakit tetten érnek, annak nemcsak az akció büntetőjogi, de anyagi vonzatait is állnia kell. Minden bevetett rendőr vagy kommandós óránként 54 euróba (16 ezer forintba) kerül, ha helikopter is a helyszínre megy, az óránként 3460 euróba, azaz 1 millió forintba, plusz a pilóta és a személyzet költsége. 2014-ben egy 34 éves férfit a bíróság 14 ezer euró (4,3 millió forint) megfizetésére kötelezte hasonló eset miatt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu