A fiatalok boldogsága ragyogta be a versenyt, nem az eredménykényszer préselte ki a teljesítményt

Akinek kihívást jelent átkelni az úttesten, ám a fejében azt forgatja, hogy egyszer majd, csak azért is, lefutja a maratoni távot, s egy idő után meg is teszi – ő a parasportoló.

Ország-világPalágyi Béla2016. 09. 26. hétfő2016. 09. 26.

Kép: Rio de Janeiro, 2016. szeptember 16. Az aranyérmes Tóth Tamás a célban az S9-es kategória 100 méteres hátúszásának döntőjében a riói paralimpián az Olimpiai Uszodában 2016. szeptember 16-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd, Fotó: Koszticsák Szilárd

Tóth Tamás
Rio de Janeiro, 2016. szeptember 16. Az aranyérmes Tóth Tamás a célban az S9-es kategória 100 méteres hátúszásának döntőjében a riói paralimpián az Olimpiai Uszodában 2016. szeptember 16-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Fotó: Koszticsák Szilárd

Hihetetlen elszánással pótolják, amit a természet elspórolt tőlük, vagy netán egy balszerencsés pillanat miatt vár nehezebb út rájuk az életben. A paralimpia mindenképpen az ember győzelme valamennyi rossz felett. Rio de Janeiróban az elmúlt napokban a fogyatékkal élő fiatalokra irányult a figyelem, és az emberi csodákon kívül emlékezetes sporteredményekben is bővelkedett a paralimpia. A magyarok 43 fős küldöttsége jóval a várakozás fölött szerepelt: 18 éremmel tértek haza versenyzőink, jóllehet, az elvárás ennek nagyjából a fele volt. Az érmek között egy arany is csillog: Tóth Tamás szerezte a 100 méteres hátúszásban, míg ezüstből 8, bronzból 9 medál került sportolóink nyakába.

Jómagam a magyarokon kívül az egyiptomi Ibrahim Hamadtou asztaliteniszezőnek drukkoltam, akinek gyerekkorában a vonat kerekei mindkét karját levágták, így az ütőt a fogai közé fogta, a labdát a szervához a lábával dobta fel.

A fiatalok boldogsága ragyogta be a versenyt, nem az eredménykényszer préselte ki a teljesítményt.

A siker azért itt is siker persze – talán többszörös is, mint az épek olimpiáján, mert itt nem csak az ellenfeleket, de saját fogyatékaikat is le kell győzni. Így a győztesek ünneplése mellett gyakran az utolsó helyezettet is fergeteges tapsvihar fogadta a célban.

Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke természetesen elégedett volt a sportolók szereplésével, és talán a remek siker ösztönözte arra, hogy egy magyarországi paralimpia rendezését vizionálja. Amennyiben a 2024- es olimpiai pályázatunk sikeres lesz, ennek a bátor elképzelésnek aligha lesz akadálya. Csapatunk az összesített éremtáblázaton a 47. helyen végzett, előzőleg, 2008-ban Pekingben 6, 2012-ben Londonban 14 érmet nyertünk. A riói záróünnepségen küldöttségünk élén Tóth Tamás büszkén vihette a magyar zászlót!


A MAGYAR CSAPAT ÉREMSZERZŐI:

Aranyérem: Tóth Tamás, úszás (100
m hát, S9).

Ezüstérem: Pap Bianka, úszás (200 m vegyes, S10), Sors Tamás, úszás (200 m vegyes, S9), Osváth Richárd, kerekes székes vívás (kard, A), Csonka András, asztalitenisz (S8), Osváth Richárd, kerekesszékes vívás (tőr, A), Suba Róbert, parakajak (KL1), Biacsi Ilona, atlétika (1500 m, T20), Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Hajmási Éva, kerekesszékes vívás (tőr, csapat).

Bronzérem: Tunkel Nándor, erőemelés (49 kg), Pap Bianka, úszás (200 m vegyes, S10), Pálos Péter, asztalitenisz (S11), Tóth Tamás, úszás (100 m gyors, S9), Krajnyák Zsuzsanna, kerekes székes vívás (tőr, egyéni, A), Sors Tamás, úszás (100 m pillangó, S9), Vereczkei Zsolt, úszás (50 m hát, S5), Konkoly Zsófia, úszás (100 m pillangó, S9), Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Veres Amarilla, kerekes székes vívás (párbajtőr, csapat).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek