Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Képes lehet legyőzni az erszényes ördög a fajt a kihalás szélére sodró fertőző pofadaganatot. A kutatók szerint a tasman ördögként is ismert állat genomjának két apró része nagyon gyorsan változik, s ezek a területek olyan géneket tartalmaznak, amelyek képesek lehetnek a rák kialakulásának megakadályozására.
A vadon kizárólag az Ausztráliához tartozó Tasmania szigetén élő erszényes ördögöket 1996 óta tizedeli a fertőzéssel terjedő, szinte mindig halálos arctumor, mely mára 80 százalékkal csökkentette a populációjukat, ezzel veszélybe sodorva a faj fennmaradását. Az erszényes ördögök általában harapással adják át egymásnak a kórt. A tumor akadályozza az állatokat az evésben, így gyakorlatilag éhen pusztulnak vagy megfulladnak.
A kutatók a sziget három különböző területéről származó 294 példány mintáit elemezték, melyeket a betegség megjelenése előtti és utáni időszakban gyűjtöttek be. Az eredmények szerint két DNS-szakasz gyorsabban változott, mint az állat genomjának többi része. Az érintett két területen belül a kutatók hét olyan gént is találtak, melyek képesek lehetnek a rák kialakulásának akadályozására, így ellenállókká tehetik az állatokat a betegséggel szemben. Még izgalmasabbá teszi az eredményeket, hogy a változás a jelek szerint nagyon gyors tempóban történik, akár csupán hat generáció alatt.
A csapat most azon dolgozik, hogy még részletesebben megvizsgálja a szóban forgó géneket, amelyek megismerése a humán rákgyógyászatban is előrelépést hozhat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu