A skótok a függetlenséget és az EU-t választanák? Kacskaringós út áll előttük

Nicola Sturgeon, a Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője újra népszavazást kezdeményez, hogy Skócia kilépjen az Egyesült Királyságból. Bár két éve a szavazók nemet mondtak az elszakadásra, de azóta megváltoztak a feltételek – érvel az SNP. A britek népszavazáson döntöttek úgy, hogy faképnél hagyják az Európai Uniót, így magukkal viszik a skótokat is – holott náluk csaknem kétharmad az uniós tagság mellett voksolt.

Ország-világMarkos Mária2016. 10. 24. hétfő2016. 10. 24.
A skótok a függetlenséget és az EU-t választanák? Kacskaringós út áll előttük

Csakhogy a skót kormány egyedül nem írhat ki népszavazást, ehhez a brit kabinet beleegyezése is kell. A függetlenség sem lenne garancia az EU-tagságra.

Az Európai Bizottság egyértelművé tette, hogy új országként nekik is külön kellene a felvételüket kérniük, a tagállamoknak pedig egyhangúlag beengedniük.

A saját, önállósodásra törekvő kisebbségeivel küzdő Spanyolország, Ciprus, Románia vagy Szlovákia szinte biztos, hogy nemet mondana a csatlakozásukra, hiszen más se hiányozna nekik, mint hogy az bátorítsa a tőlük elszakadni vágyókat.

A népszavazást illetően a skótok megosztottak.

A közelmúltban végzett felmérés alapján 47 százalékuk ellenzi a második népszavazást, s csak 38 százalék támogatná a referendumot. Ha viszont a britek a „kemény brexitet” választanák, azaz nem maradnának a közös piac tagjai, ez az arány a népszavazáspártiak javára változna 43:42 arányban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek