Kis magyar győzelmi csalódás

ÉRVÉNYTELEN LETT a menekültkvótáról rendezett vasárnapi népszavazás, merthogy 41,31 százaléknyi érvényes szavazat érkezett – a szükséges 50%+1 érvényes szavazat helyett. Valamivel több mint három és fél millióan szavaztak, közülük 225 ezren érvénytelenül. Viszont az érvényesen szavazók több mint 98 százaléka, azaz 3 millió 361 ezer ember a kormány szándéka szerint, nemmel voksolt. Akadnak, akik sikerként könyvelik el az érvénytelen népszavazás eredményét, míg mások kudarcot kiáltanak...

Ország-világMarkos Mária2016. 10. 07. péntek2016. 10. 07.

Kép: Budapest, 2016. október 2. Urnabontás az I. kerületi Kosztolányi Dezső Gimnáziumban kialakított 10. szavazókörben a kvótareferendum napján, 2016. október 2-án. A népszavazást a nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítésével kapcsolatban írták ki. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt , Fotó: Szigetváry Zsolt

Kis magyar győzelmi csalódás
Budapest, 2016. október 2. Urnabontás az I. kerületi Kosztolányi Dezső Gimnáziumban kialakított 10. szavazókörben a kvótareferendum napján, 2016. október 2-án. A népszavazást a nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítésével kapcsolatban írták ki. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Fotó: Szigetváry Zsolt

HOGYAN TOVÁBB?!

Orbán Viktor javaslatot nyújt be a parlamentnek az Alaptörvény módosításáról. Kedden sajtótájékoztatón jelentette be: október 17-én lehet a vitanap a módosításáról, november 8-án a szavazás, és november közepén életbe is léphet. Bár az alaptörvény-módosítási javaslat szövegén még dolgoznak, az iránya várhatóan ez lesz: az alkotmány zárja ki, hogy Magyarországra kötelező érvénnyel betelepíthessen bárki, nem magyar állampolgárokat a magyar parlament és kormány megkérdezése nélkül.

Az alkotmánymódosításnak semmilyen közjogi akadálya nincs. Ötven százalék alatti népszavazási részvétel esetén mérlegelhető, milyen közjogi következményre tesznek javaslatot a parlamentnek.

Ezzel ellentétben az 50 százalék fölötti részvételnél nincs mérlegelési joga az Országgyűlésnek. Mivel a népszavazáson feltett kérdés országgyűlési hatáskör, a parlament dönthet úgy, hogy megtiltja a kényszerbetelepítést.

Ehhez kétharmados többség szükséges, amely a Jobbik támogatásával könnyen meglesz. A baloldali ellenzéki pártok elutasítják az Alaptörvény-módosítást.

Álláspontjuk szerint napjainkban is minden jogi biztosíték megvan arra, hogy semmilyen külső hatalom embereket telepítsen az országba.


Az összeállítást készítette:
MARKOS MÁRIA,
SZIJJÁRTÓ GABRIELLA

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek