Fegyverbe, magyar? Orbán Viktor rendkívül elégedetlen a magyar haderő állapotával. Húszezer önkéntes katonát képezhet ki a honvédség.
Ahol hadsereg van, erős hadsereg, ott sokkal könnyebb megtalálni majd az ellenséget is, sőt akár többet is. A minap a miniszterelnök lesújtó képet festett a magyar hadseregről egy rádióinterjúban.
„A szomszédaink komoly fegyverkezést folytatnak, újra felfegyverkezést, ezt is mondhatnám. Magyarország a végén kullog a sornak… Egy komoly országnak van saját hadserege, ami nem egy kipipálandó kötelező feladat, hanem egy komolyan vehető tényleges erő.” A néhány éve, a Hende Csaba hadügyminisztersége idején ígért felzárkózás helyett még messzebb kerültünk a világtól. Tervek szerint már a következő évben nő a hadseregre fordított kiadás a határőrizettől függetlenül. A sorkatonaság ötletét nem fogják felvetni, mert arról „nagyon rosszak az emlékeink”. Orbán a honvédség továbbfejlesztésének konkrét irányaként egy gyakorlatilag a hadsereget kiegészítő második, önkéntes hadtest létrehozását jelölte meg.
Az, hogy változni fog a honvédség hadereje és szerkezete, már korábban is téma volt. A honvédelmi miniszter több alkalommal szót ejtett a területvédelmi egységekről. Simicskó István megszólalásai alapján a következő módosítások várhatók:
- Az új tartalékosrendszer januártól
indulna.
- Mind a 197 járásban egy-egy
önkéntesszázad
felállítása.
- Vagyis a következő években
húszezer tartalékost akarnak
kiképezni.
- A meglévő tíz helyőrségre épülve
kiképzőbázisokat hoznak létre.
Az erről szóló kormánydöntés megszületett, már csak a részletes ütemterv vár jóváhagyásra.
A koncepció mögötti filozófia: erősíteni szeretnék a lakosság „hazafias elkötelezettségét és áldozatkészségét”. Ez a gyakorlatban úgy nézne ki, hogy „a nemzeti ügy hangsúlyozása keretében egyre több fiatalnak kínálják fel az önkéntes tartalékos katonai szolgálat lehetőségét”, és egy új honvédelmi sportszövetséget is létrehoznak.