Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Oxigénben gazdag, gyorsan áramló, sodró vizeink őshonos lakója a paduc. Hazánkban a Duna, a Tisza, a Sajó, a Hernád, a Körösök és a Maros egyaránt rejti kóborló csapatait, egyedszáma a téli időszakban, illetve ívás idején megsokasodik.
Életeleme a sodrás, ívása sem a védett partoldalban zajlik, hanem a gyors folyószakaszon, így már ikra formában is a folyó erejével szembesül. Nem csoda, hogy kifejlődve áramvonalas, tömény izomcsomóvá válik, könnyedén mozog a sodró vizekben. Színpompás halunk, színei az ívás idején különösen is megélénkülnek. Szája jellegzetes, erős, hasíték formájú, alsó ajkán vésőszerű szaruképződményt visel. Ezzel „vési” le a meder aljában a kövekre, kavicsokra tapadt algatelepeket. Emellett lárvákat, férgeket, apró rákokat is fogyaszt. Lassan növő halfaj, átlagos testhossza 25–40 centi, súlya egy-másfél kiló. A hazai rekord az a 2,93 kilós példány, amely 1996-ban akadt horogra. Tilalmi ideje április 15-től május végéig tart, a legkisebb kifogható mérete 20 centi (darabszám-korlátozás nincs).
A paduc télen-nyáron fogható, a téli időszakban a folyók mélyebb részeibe húzódik. Ha ott felfedezzük, valóságos paducbányára lelhetünk a könnyűszerelékes folyóvízi horgászkészségünkkel. Persze a nagy fogáshoz a paducnak is lesz egy-két „szava”, mert nagy erővel védekezik. Ráadásul, mivel erős, bumszli szájában nehezen akad meg a horog, jó esélye van rá, hogy addig rázza a fejét, mígnem megszabadul tőle. Kapása gyors, gyakran két határozott rántást jelez az úszó. Az egyik legjobb csalija az áztatott, kinyomkodott kenyér.
Etetésére bevált a kőre kötött vekni vagy a rozsliszttel ragasztott, áztatott kenyér. Húsa szálkás, könnyen széteső, de frissen sütve ízletes. Hasüregét vékony fekete hártya borítja, ami azonban késsel könnyen eltávolítható.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu