Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Borús kilátások - Hatalmasat bukott az olasz miniszterelnök az általa kiírt népszavazással. Múlt vasárnap az urnákhoz járulók 59,5-40,5 százalékban nemmel szavaztak az olasz törvényhozás átalakításával a politikai stabilitást célul kitűző referendumra. Matteo Renzi bejelentette lemondását, így most épp az történik, ami ellen az egész folyamatot elindította: egy közelgő kormányválság képében káosz és bizonytalanság uralja a Quirinale-t, a köztársasági elnök rezidenciáját, a nemzetközi sajtó pedig italexitről rémálmodik. Dr. Feledy Botond külpolitikai szakértővel beszélgettünk.
Kép: FLORENCE, ITALY - DECEMBER 04: Italian Prime Minister and Democratic Party leader Matteo Renzi casts his vote for the constitutional referendum on December 4, 2016 in in Pontassieve near Florence, Italy. The result of the government referendum that will change the constitution, is considered crucial for the political future of Italy and for the personal future of its Prime Minister. (Photo by Laura Lezza/Getty Images), Fotó: Laura Lezza
Az olasz belpolitika nem a stabilitásról híres, az elmúlt közel hetven évben majd’ hatvan kormány váltotta egymást nagyrészt anélkül, hogy kitöltötte volna mandátumát. A Matteo Renzi által kiírt népszavazás éppen ennek a hosszú ideje fennálló bizonytalanságnak a megváltoztatását tűzte ki célul a szenátus törvényhozásból való kiiktatásával.
A jelenleg több mint 300 tagú szenátus egy 100 tagú, szimbolikus hatalommal bíró felsőházzá alakult volna át, s az alsóház, ezáltal a miniszterelnök sokkal nagyobb hatalmat kaphatott volna – mesél a kezdeményezés hátteréről dr. Feledy Botond külpolitikai szakértő, aki szerint a mostani belpolitikai rendszer alapjait az 1948-ban életbe lépett alkotmány tette le. Akkor, a II. világháború után a náci Németországban és a fasiszta Olaszországban a rendszer bukása után alkotmányukkal mindent megtettek annak érdekében, hogy megelőzzenek minden diktatúra felé vezető törekvést, s hogy senki ne ragadhassa magához a hatalmat többé. Erre az alkotmányra mondta Renzi: meghaladta az idő. A hétvégi eredmények azonban azt mutatják, korántsem mindenki osztozik álláspontjában.
Az olaszok szkeptikusan, belefáradtan érkeztek meg ehhez a sorsdöntő pillanathoz, ugyanis az előző két évben – Renzi kormányzása alatt – nem sok minden változott.
Ezzel szemben 2010 óta kinőtt egy a fennálló politikai intézményrendszer ellenében nagyon sikeres párt, az Öt Csillag Mozgalom. Vezetője, az egykori komikus Beppe Grillo soha nem tartozott a politikai elithez, egy igazi néptribun.
Hogy ténylegesen miről is szólt a múlt vasárnapi referendum? Feledy szerint az olaszok többek közt arról szavaztak, mennyire elégedettek Renzivel, mennyire utálnak minden mást, ami a fennálló politikai intézményrendszerrel kapcsolatos, s szólt ez a népszavazás arról is, hogyan áll a Renzi és Grillo közt dúló küzdelem.
Az eredmények tükrében Európának minden oka megvan a félelemre, hiszen Grillo pártja euróellenes, az eurózónás tagságról akarnak népszavazást tartani, valamint ha hatalomra kerülnének, belengették, hogy felmondanák az összes olasz államadósságot.
Egy olyan párt készülődik Olaszországban hatalomra – a 2013-as népszavazáson a szavazatok 25 százalékát szerezték meg –, amely az Európai Unió összeomlásának egyik fő katalizátora lehet. A helyzetet tovább rontja, hogy óriási az orosz befolyás Olaszországban is: a népszavazás előtti időben a Russia Today-n egy Renzi-párti felvonulást Renzi-ellenes tüntetésnek mutattak be a tévében.
Némi könnyebbséget jelenthet az a tény, hogy az unióból való kilépés Olaszország esetében korántsem olyan egyszerű, mint a briteknél. Egy brexites referendum sikere ehhez nem lenne elegendő, ugyanis az uniós tagság szinte kőbe vésve szerepel az olasz alkotmányban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu