A legokosabb 5 százalékba tartozol, ha hét pontot elérsz ezen a teszten
borsonline.hu
KEHIDAKUSTÁNY is gyógyhely lett nemrég. Az efféle besorolást az adott településnek kell kezdeményeznie. Az ÁNTSZ pedig dönt.
Hogy morgolódtak a Zala megyei kehidaiak, amikor jó ötven éve, 1964-ben feltűntek a környéken a kőolajvállalat munkásai, s fúrni kezdtek a mélybe! Nem akartak „olajközséget” a helyiek. Másodszor akkor hüledeztek, amikor a fúrásokkal 46 Celsius-fokos termálvíz tört föl a földből. Pontosan húsz évvel később aztán megépült a termálfürdő első részlege. Bővítették folyamatosan. Utóbb már magánberuházók.
Pár hete pedig hivatalosan is gyógyhely lett Kehidakustány.
A kiemelt gyógyminősítésről az ÁNTSZ dönt. Ilyenkor – egyebek mellett – figyelembe veszik, hogy a település az egészségügyi rendeletben meghatározott „természetes gyógytényezővel” rendelkezik- e, ilyen a gyógyvize, de az éghajlata is. Nézik azt is, megvannak-e a „gyógyintézményi feltételek”, mondjuk, gyógyfürdő, gyógyszálló. Fontos, hogy a gyógyítás zavartalan legyen. Nem mellesleg: a gyógyhellyé nyilvánítást az adott képviselő-testület kezdeményezheti.
Az ÁNTSZ-től a Szabad Föld azt is megkérdezte: a hatóság visszavont-e bármikor is gyógyfürdő-minősítést. Kiderült, az elmúlt két évtizedben nem fordult elő ilyesmi. Megtudtuk azt is: jelenleg nincs beérkezett kérelem az ÁNTSZ-nél gyógyfürdő- besorolás kapcsán.
Egyébként Izlandon van a legnagyobb felszíni termálvízkészlet a világon. A második hely Magyarországé.
borsonline.hu
ripost.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
teol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
nemzetisport.hu
nemzetisport.hu
nemzetisport.hu
origo.hu