Ahol a stadionon spórolnak: NOMA - Izmozás a világhálón - Milliárdokat mostak tisztára - Beszédtéma Ukrajnában - Hírmorzsák

A Szabad Föld hetilap Külvilág rovatában megjelent hírmorzsák.

Ország-világM. M.2017. 02. 04. szombat2017. 02. 04.
Ahol a stadionon spórolnak: NOMA - Izmozás a világhálón - Milliárdokat mostak tisztára - Beszédtéma Ukrajnában - Hírmorzsák

NOMA
Újabb nagy sportberuházást állíthatnak le Rómában: valószínű, hogy nem épül meg az AS Roma új stadionja. Az 1,3 milliárd eurós aréna ötlete nem tetszik a városvezetésnek, így olasz lapértesülések szerint nem adják ki az építkezéshez szükséges engedélyeket. Virginia Raggi polgármester tavaly szeptemberben hátrált ki a 2024-es olimpiai pályázat mögül. A tervek visszavonását azzal indokolták: Róma anyagi nehézségekkel és korrupcióval küzd, így nem ez az elsődlegesen fontos.


IZMOZÁS A VILÁGHÁLÓN
Hírek helyett rövid időre a „Koszovó Albánia” felirat jelent meg a szerb hírügynökség internetes oldalán, miután feltörték. A Tanjug honlapját a rootx_kosovo nevű csapat hackelte meg. Az oldalon egy linket is közzétettek, amely a csoport Twitter-profiljára vezetett. Ezen az oldalon olvasható volt két felirat, amelyek közül az egyik a szerb hírügynökség feltörésére vonatkozott, valamint a „Je suis RAMBO”, azaz „Én vagyok Rambo” üzenet.


630 millió
dollárt fizet ki a Deutsche Bank egy-egy amerikai és brit pénzügyi ellenőrző hatóságnak, mert moszkvai irodáján keresztül több milliárd rubelt mostak tisztára New Yorkban és Londonban. A Fed és a washingtoni igazságügyi minisztérium is vizsgálja az orosz pénzmosás ügyét. A „mirror trade”, azaz a tükörügyletek lényege, hogy a befektető rubelben köt üzletet Moszkvában, de ugyanez megjelenik New Yorkban vagy Londonban dollárban, illetve fontban. Oroszországból így síboltak ki milliárdokat az elmúlt években.


BESZÉDTÉMA UKRAJNÁBAN
Új nyelvtörvénytervezetet nyújtottak be a kijevi parlamentbe. Eszerint az ukrán nyelv használata kötelező lenne minden államigazgatási és önkormányzati szerv, óvodák, bölcsődék, iskolák, iskolán kívüli tanintézmények és felsőoktatási intézmények számára. Az ukrán nyelvet kellene használni a szolgáltatásokban, a médiában, a könyvkiadásban és a kulturális tömegrendezvényeken is. Az orosz és más nemzetiségi nyelvek használóira nemcsak büntetéseket szabnának ki, de büntetőjogi felelősségre is lehetne vonni őket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek