Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Előrelátó gondoskodás - „Egy nemzet nagysága és erkölcsi fejlettsége híven tükröződik abban, ahogyan az állatokkal bánik” – e Gandhi-idézeten sok honfitársunknak el kellene gondolkodnia. Főként azoknak, akik felelőtlenül hagyják a kutyáikat szaporodni.
Családtagként kezelt kutyák az egyik oldalon – gazdátlan, kicsapott, kóborló ebek, zsúfolt menhelyek és gyepmesteri telepek a másikon. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a nehéz sorsú kutyák számának csökkentését nem annyira különböző szabályokkal, sokkal inkább a nem tenyésztésre szánt egyedek ivartalanításával lehet elérni.
Az ivartalanítás egyúttal hozzátartozik a kutya egészség- és állatvédelméhez is.
Főként a kezdők, azon belül is a nőivarú kutyát tartók körében nagyobb a bizonytalanság: ha nem akar szaporulatot, ivartalaníttassa-e szuka kutyáját, ha meg igen, milyen életkorában, s melyek a műtét előnyei, lehetnek-e hátrányai? A bizonytalanság oka legtöbbször az, hogy sokak szerint az ivartalanítás beavatkozás a természet rendjébe, az állatot megfosztjuk a párosodás és az anyaság örömeitől. Feltételezik, hogy károsan változik a kutya „személyisége”, „depressziós” lesz, megtorpan a fejlődésben, gyakoribbak a csontés ízületi bántalmak, vizeletürítési zavarai támadnak, elhízik stb.
Kétségtelen, hogy a magasabb rendű állatok – így a kutya is – érezni, örülni és szenvedni is képesek, a fizikai fájdalmat pedig a viselkedésből, tünetekből, hangadásokból, sőt már az állat tekintetéből is érzékeli a jó gazda. A kutya empátiára való képessége sem kétséges, mégis hiba, ha emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel. Sem a párosodáshoz, sem a fialáshoz és a szoptatáshoz nem kapcsolódnak érzelmek, ezeket csupán hormonok irányította fajfenntartási ösztönök vezérlik. Miközben a különböző véleményeket illik tiszteletben tartani, felelősen mégis úgy dönthetünk, ha a szakmai irányelveket vesszük figyelembe.
Az igaz, hogy a szuka ivartalanítása a tüzelés kivételével bármely életkorban elvégezhető, a végrehajtása mégis akkor ajánlott, amikor a legkisebb a műtéti kockázat és az elvárt eredmény biztonsággal érvényesül.
A nemzetköziekre épülő hazai szakmai ajánlás egyértelmű állásfoglalása szerint a szuka ivartalanítása az ivarérettség előtt, 4-6 hónapos életkorában javasolt.
Nem közömbös az „önvédelem” sem. Megóvjuk magunkat a tüzelés ideje alatti kellemetlenségektől, a környék kanjaival hadakozástól, a szökéstől való félelemtől, a bizonytalanságtól, hogy ha mégis párosodott, vemhes lett-e vagy sem, s ha igen, mit tegyünk a nem kívánt szaporulattal.
Fontosabb azonban, hogy az első tüzelés előtt elvégzett ivartalanítás után elenyésző az emlődaganatok kialakulásának esélye, megelőzhetők a petefészkek és a méh daganatai, nem alakulhat ki álvemhesség és az életveszélyt jelentő gennyes méhgyulladás. (A nyolcévesnél idősebb, nem ivartalanított szukáknál az emlődaganat és a pyometraműtétek a leggyakoribbak.) Egyes kutatások szerint a korán ivartalanított kutyák élettartama is hosszabb, de a mozgásukra és táplálásukra jobban oda kell figyelni.
Mint látható, mindvégig javaslatokról és nem „kőbe vésett” szabályokról volt szó. A biológiai kutatások folyamatosak, részkérdésekben (pl. fajták figyelembevétele, ivartalanítás és élettartam összefüggése stb.) akár viták is lehetnek, az egyes szempontok megítélése idővel változhat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu