Keddi lapzártánkkor már egy hete tüntettek Románia városaiban a korrupció legalizálása ellen. A tiltakozást kiváltó rendeletet hatályon kívül helyezte a kormány – most a lemondását követelik.
Kép: epaselect epa05773558 People switch on the lights on their mobile phones during a protest in front of government headquarters in Bucharest, Romania, 05 February 2017. Following mass protests, Romania's government on 05 February repelled during an emergency session their controversial ordnance after on 04 February 2017 they announced the withdrawal of the disputed bill passed late 31 January as a government ordinance to pardon those sentenced to jail terms shorter than five years. EPA/ROBERT GHEMENT, Fotó: ROBERT GHEMENT
Hogy mi a baj az említett rendelettel? A román büntető törvénykönyvet meg kell újítani, hogy összhangban legyen az új alkotmánnyal. S ha már úgyis bele kell piszkálni, a kabinet jó ötletnek találta törvénybe foglalni, hogy ezentúl csak a 14 millió forintnak megfelelő összegnél nagyobb kárt okozó hivatali visszaélés minősüljön bűncselekménynek.
Ezzel mintegy kétezer, jellemzően kormánypárti politikus ellen folytatott eljárás, számtalan felfüggesztett büntetés szűnt volna meg. Mint korábban megírtuk, a törvénytervezet tömegeket bőszített fel, a tüntetőkhöz az államelnök is csatlakozott. Válaszul a kormány sürgősségi rendeletbe foglalta az elképzelését. Ezt először a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács, majd Klaus Johannis államfő, végül Victor Ciorbea ombudsman támadta meg az alkotmánybíróságon.
Hogy a rendeletnek a polgárok nem örültek, azt a rendelet kihirdetését követő megmozdulások bizonyítják.
Vasárnap, a tiltakozások hatodik napján Bukarestben mintegy 280 ezren tüntettek, Kolozsváron 30 ezren, Nagyszebenben csaknem 20 ezer ember vonult az utcára, Temesváron 20 ezren tettek így – az országban összesen legalább félmillióan tiltakoztak.
A rendelet hatálytalanításával a történet nem ér véget. Tüntetések továbbra is lesznek, szombatig biztosan mindennap – a közösségi oldalakon intenzív szervezkedés folyik, a cél egymillió ember utcára hívása. A tiltakozók immár a kormány és bizonyos magas rangú tisztségviselők lemondását követelik.
Az eddigiek alapján akár sikerük is lehet.