Sokkolta a németeket a török elnök vádaskodása. Mégsem tiltják ki Németországból. Áprilisban szavaznak a törökök az elnöki hatalom megerősítéséről, minden voksra szüksége lenne.
Kép: The Turkish premier Recep Tayyip Erdogan speaks in the Lanxes arena in Cologne, Germany, 24 May 2014. Erdogan makes an appearance at an event of the Union of European-Turkish Democrats (UETD, lit.) in Cologne. Photo: Oliver Berg/dpa, Fotó: OLIVER BERG
Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdoğan nagy szónokként él a köztudatban. Olyanként, aki minden konvenciót felrúg, ha épp ahhoz támad kedve. Vasárnap, egy isztambuli gyűlésen ezt találta mondani: „Németország, neked semmi közöd nincs a demokráciához, és tudnod kell, hogy a jelenlegi tetteid nem különböznek a náci korszak cselekedeteitől.”
Ez igen kemény megállapítás.
Megnyilvánulásának nyilván előzményei is vannak, mégpedig az, hogy a német hatóságok múlt héten visszavonták két török rendezvény engedélyét – ezeken a gyűléseken török miniszterek győzködték volna a helyi törököket arról, hogy az április 16-i referendumon igennel szavazzanak a török elnök hatalmának kiterjesztését firtató kérdésekre. Berlin közlése szerint biztonsági okokból vonták vissza az engedélyeket – ugyanakkor Nihat Zeybekçi gazdasági miniszter elmondhatta kortesbeszédét Leverkusenben és Kölnben. Ez azonban Erdoğan elnöknek nem elég: a német földön élő, mintegy másfél millió török állampolgár szavazata ér annyit számára, hogy „fasiszta akcióknak” nevezze a gyűlések nem engedélyezését.
A német politikát sokkolták a török elnök kirohanásai. Heiko Maas igazságügy-miniszter abszurdnak és szégyenletesnek nevezte Erdoğan beszólását, ami szerinte Berlin provokálása. Ám óva intett attól, hogy emiatt a török elnököt kitiltsák Németországból, netán megszakítsák diplomáciai kapcsolatukat országával, mert, mint fogalmazott: ez „egyenesen Putyin orosz elnök karjaiba lökné, amit senki sem akar”. Angela Merkel kancellár pártja, a Kereszténydemokrata Unió szerint a török elnök úgy viselkedett, mint „egy akaratos gyerek, aki nem kapja meg, amit akar”. A Bild am Sonntag újság által megrendelt közvélemény- kutatás szerint ötből négy német azt gondolja, hogy a Merkelkormány túl előzékeny a török vezetéssel szemben.