Döntő lépésre szánta el magát Putyin
origo.hu
ÉVTIZEDEKIG nagy divat volt műteremben fényképezkedni, ma viszont már az igazolványképek sem ott készülnek. Bőrkötésű családi albumok helyett számítógépen, mobilon őrizzük életünk legszebb pillanatait. A digitális korszak átírta az emlékfotózással kapcsolatos szokásainkat is.
Kép: Budapest, 1956. december 20. Készül a karácsonyi fénykép. Unokák a fényképész előtt. MTI Fotó: Szécsényi József, Fotó: Szécsényi József
Hajdanán ünnepnapnak számított a műtermi fényképezkedés. Felvette legszebb ruháját a család (papa, mama, gyerekek), bebuszoztak a közeli városba és türelmesen várták a pillanatot, hogy legszebb mosolyukat megörökítse a mester.
Máskor ballagási tablókra készültek portrék, viháncoló gimnazisták adták egymásnak a széket, s az emlékbe elrakott képek évtizedek múltán is nosztalgiát ébresztenek bennük.
Csak az az elsőáldozási pózolás ne lett volna: de sok kissrác (köztük e sorok írója is) utálta a fehér rövidnadrágot, a fehér inget, a fehér zakót, a fehér térdzoknit, a fehér cipőt, nemkülönben azt, hogy imára kulcsolt kézzel, imakönyvet szorongatva kellett feszítenie a Mária-szobor és a liliomcsokor mellett.
Kiss András, 87 éves mesterfotográfus első önálló műhelyét 1957. január 8-án nyitotta meg Kunszentmártonban. Később Nagykőrösre került, ahol huszonöt évet töltött el, Kecskeméten pedig további harminc esztendőt. Felesége, Balla Erzsébet is ezt a mesterséget választotta, a stafétabotot pedig egyik fiuk, Kiss Zsolt vette át tőlük.
– Az 1960-as években az elsőáldozók megörökítése volt a legjobb ötletünk. Nagy szó volt ez, hiszen akkoriban nem nézték jó szemmel, ha egyházi szertartásokon vettek részt pozícióban lévők – meséli Bandi bácsi, aki fotóriporterként újságokba is készített eseményfotókat, illetve művészfotóiból máig rendez kiállításokat. – Üzleti forgalmunk tekintélyes részét az esküvői képek tették ki. A polgári és az egyházi szertartás megörökítéséhez egy tekercs filmnél (36 kocka!) ritkán használtunk el többet. A műteremben is takarékoskodni kellett a nyersanyaggal: egy beállítás egy kocka. Ha rontottunk, az már veszteséget termelt. Manapság egy esküvőn a digitális gépekkel hatszáznyolcszáz exponálás is történik.
Egy emberöltő alatt szédületes fejlődést éltem át, nekem még a Nap és a petróleumlámpa fénye szolgáltatta a lemezes nagyítóhoz, másoláshoz szükséges fényt, most pedig lézerfénnyel történik mindez. Kiss András kecskeméti üzletében az ezredfordulón volt még műteremrész, mára viszont teljesen megszűnt. Az okmányirodák elindításával igazolványkép-készítésre nem volt tovább igény, ma már csak elvétve kérnek tőlük ilyet.
„A fényképek ideje lejárt, mint villamosításkor a lámpagyújtogatóké” – érvelt egy korábbi belügyminiszter, tönkrevágva ezzel egy egész szakmát. Amit a hivatalokban végeznek, azt legfeljebb adatrögzítésnek lehet nevezni.
– Az 1900-as évek elején a hordozható fényképezőgépek elterjedésével a mesterek kimozdulhattak a műtermeikből, és természetes környezetben készíthették a felvételeiket.
Hasonló forradalmi változás zajlott le az 1980-as években, amikor az amatőröket arra biztatta a Kodak: „Nyomd meg a gombot, a többit majd mi elintézzük!”
Végül a digitális világ teljesen visszaszorította a műtermeket, a digitális gépek használata pedig végtelenné tette a fényképezést. Most a mobiltelefonos fotózással technikailag korlátlan a lehetőség, zsebünkben elfér a világ – mondja Kiss Zsolt, a kecskeméti fotóbolt üzletvezetője.
– Tapasztalataink szerint a papírképekkel teletűzdelt bőrkötésű fotóalbum már nem divat, a digitális képkeret sem annyira kedvelt.
A számítógépről vagy a telefonról érdemes több helyre lementeni a képeket, hogy biztosan megmaradjanak.
Mivel a tárhelyek végesek, sokan szeretnek a fontosabb családi eseményekről pár példányos fotófüzetet vagy fotókönyvet szerkeszteni és nyomtatni. Műteremben manapság jobbára csak a divat- és az ételfotózás történik.
Borzák Tibor
origo.hu
metropol.hu
life.hu
vg.hu
szoljon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu