Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Brexitről zajló megbeszéléssorozat július második felében tartott második fordulójában az európai uniós és a brit tárgyalóküldöttségek igyekeztek közös nevezőre hozni álláspontjukat.
Kép: Press conference by Britain's Secretary of State for Exiting the European Union David Davis and European Commission member in charge of Brexit negotiations with Britain, Michel Barnier at the European Commission in Brussels on Jul. 20, 2017, Fotó: Alexandros Michailidis
Az Egyesült Királyságban dolgozó magyarok és más uniós munkavállalók, illetve az EU országaiban letelepedett britek jogi helyzetének a rendezése volt az egyetlen kérdéskör, amelyben a Brüsszelben tanácskozó diplomaták és szakértők némi haladást értek el. Már csak azért is, mert – ellentétben a többi tárgyalási fejezettel – London kidolgozta a szempontjait és részletes „ajánlatot” tett Brüsszelnek az EU-s munkavállalók Brexit után is fenntartható jogairól. Sem a pénzügyi elszámolásról, sem az Írországhoz fűződő kapcsolatok alakulásáról nem alakult ki érdemi eszmecsere, mivel a David Davis kiválásügyi miniszter vezette brit tárgyalóküldöttség nem volt felkészülve a huszonhét tagállam részletes álláspontjának a véleményezésére.
Michel Barnier, az EU-kormányok nevében eljáró főtárgyaló elismerte, hogy a kiszámíthatóság megteremtése mindkét fél érdeke, és ezen belül is elsőbbséget élvez az egymás országaiban élő polgárok jogainak a biztosítása. A szigetország „rendezett státuszt” ígér a kiválása után is ott dolgozó uniós munkavállalóknak, a tagállamok azonban jelenleg élvezett jogaik teljes körű fenntartását követelik.
Brüsszel szerint a britek ajánlata elmarad ettől, mivel nem akarják garantálni a családegyesítés lehetőségét és néhány szociális juttatás, például a családi pótlék külföldre utalásának a lehetőségét. London állítólag belement abba, hogy ha egy EU-polgár több mint két évre elhagyja az Egyesült Királyságot, jogosult legyen a visszatérésre.
Cserébe a kontinensen lakó britek szabadon mozoghatnának az EU teljes területén. Ugyancsak megállapodtak a tárgyalóküldöttségek abban, hogy a szigetországba ingázók és az idénymunkások – az utóbbiak számát 40 ezer kelet-európai gyarapítja – munkavállalói jogait is garantálni fogja a Brexitről kötendő kétoldalú szerződés.
A brüsszeliek kialkudták, hogy az Egyesült Királyságban élő EU-s polgárok szavazhassanak az önkormányzati választásokon. A britek viszont azt akarják elérni, hogy mindnyájukat ellenőrizhessék, nem szerepelnek-e a bűnügyi nyilvántartásban.
Ezt az uniós tárgyalók a közösségi joggal ellentétesnek tartják és hevesen ellenzik.
A tárgyalások második fordulóját lezáró sajtótájékoztatón világossá vált, hogy a megállapodást gátló legfőbb akadály az Európai Bíróság szerepének eltérő megítélése. A huszonhetek azt szeretnék, ha az Egyesült Királyságban maradó polgáraik az uniós jogszabályok betartását kikényszerítő EU-bírósághoz fordulhatnának, ha a jogaikat megsértik. London ezt egyelőre nem fogadja el.
A megbeszélések következő fordulójára augusztus végén kerül sor.
Halmai Katalin, Brüsszel
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu