Ikonokkal, keresztekkel és Oroszország utolsó cárját ábrázoló portékkal zarándokok ezrei vonultak végig azon a 20 kilométeres útvonalon, amely Jekatyerinburg mellett vezet el, ezzel emlékezve meg II. Miklós cár kivégzésének évfordulójáról.
Az emlékmenet napján kora reggel a zarándokok arra a helyre sétáltak el, ahol II. Miklóst és családját éppen 99 évvel ezelőtt kivégezték. A menet hajnali három órakor indult, gyerekkórus kíséretében az Isten óvja a cárt énekelve igyekezett az orosz város központjába.
Idén száz éve, hogy kitört az orosz forradalom, ennek kapcsán Oroszország-szerte viták zajlanak arról, hogyan is kellene tekinteni az 1917-es eseményekre, amelyek végül odáig vezettek, hogy a februári forradalomban elüldözték az akkoriban rendkívül népszerűtlen II. Miklós cárt. Miután a bolsevikok átvették a hatalmat, a cárt és családját őrizetbe vették, majd a Fehér Hadsereg előretörésével, a polgárháború idején Jekatyerinburgban kivégezték őket 1918 júliusában.
Az utolsó orosz cár, akit a történészek gyenge uralkodónak tartanak, s akit a szovjet ideológia a kegyetlenkedő cár képével démonizált, napjainkban reneszánszát éli Oroszországban. Az orosz ortodox egyház 2000-ben kanonizálta II. Miklóst és feleségét, Alexandrát, gyerekeikkel együtt. De hogy mennyire ellentmondásosan kezeli az orosz belpolitika a cár személyét mind a mai napig, azt jól jelzi, hogy Moszkvában az egyik metróállomás annak a Pjotr Vojkovnak a nevét viseli, aki a királyi család kivégzését megszervezte.