Baji Balázs sikere a Gyémánt Ligába is meghívást jelent - atlétánk ezzel bekerült a szűk elitbe

Palágyi Béla írása Sportnapló rovatában.

Ország-világPalágyi Béla2017. 08. 11. péntek2017. 08. 11.

Kép: Hungary's Balázs Baji celebrates his third place in the final of the men's 110m hurdles athletics event at the 2017 IAAF World Championships at the London Stadium in London on August 7, 2017. / AFP PHOTO / Kirill KUDRYAVTSEV, Fotó: KIRILL KUDRYAVTSEV

Baji Balázs sikere a Gyémánt Ligába is meghívást jelent - atlétánk ezzel bekerült a szűk elitbe
Hungary's Balázs Baji celebrates his third place in the final of the men's 110m hurdles athletics event at the 2017 IAAF World Championships at the London Stadium in London on August 7, 2017. / AFP PHOTO / Kirill KUDRYAVTSEV
Fotó: KIRILL KUDRYAVTSEV

Szép véget ér vasárnap a londoni atlétikai világbajnokság. Amúgy számunkra döcögősen kezdődött: első indulónk, a diszkoszvető Kővágó Zoltán nem jutott a döntőbe. Nem sikerült továbblépnie a kalapácsvető Gyurátz Rékának sem, ő a 32 induló között a 16. helyen fejezte be a versenyt. Közben váltakozó sikerrel szerepeltek hétpróbázóink, az első nap nem alakult túl jól számukra: sem Zsivoczky Farkas Györgyi, sem Krizsán Xénia nem javított egyéni csúcsot.

Hanem aztán a második napon Krizsántól a befejező számban, 800 méteren emlékezetes futást láttunk: 2.07 perces idejével az összetettben a 9. helyet szerezte meg. Ahogyan két éve, Pekingben.

S akkor még hátra volt nagy reménységünk, a békéscsabai Baji Balázs, aki a 110 méteres gátfutásban bejutott a döntőbe. A 28 éves fiatalember az állatorvosi egyetemen végzett, és az alma mater klinikáján dolgozik. Szerinte ugyanis az atlétika nem olyan, mint a futball, ahol a pályafutása végére kisebb vagyont halmozhat fel a sportoló, amiből aztán vígan megél. Neki gondolni kell arra is, hogy a visszavonulása után ne lézengjen a világban… Bölcs gondolat. Balázs a pályán sem volt kevésbé talpraesett: ifj. Tomhauser István tanítványa szépen lépdelt előre a döntő felé vezető akadályos pályán. Aztán ebben az „orosz rulettben” – ő így nevezi ezt a versenyszámot a sok buktató miatt – az ötödik legjobb idővel jutott a fináléba. Neves ellenfelek várták: a jamaicai olimpiai bajnok Omar Mc Leod, az orosz világbajnok Szergej Subenkov, a világcsúcstartó amerikai Aries Merrit. Jól sikerült a rajt, Balázs az ötödik-hatodik hely táján vette a gátakat a verseny közepén. Hanem aztán amit a hajrában produkált: az utolsó két gáton valósággal átszökkent, s a hátralévő tizenöt méteren mindenkit megelőzött, akit csak tudott – így az elődöntő után másodszor is a világcsúcstartót – és bronzérmet szerzett! Tette ezt 13.28-as eredménnyel, ami nem is a legjobbja. Van, aki bizonytalanul hümmög erre – ne tegye. Az atlétika manapság számunkra nem kajak-kenu vagy úszás, ahol számolatlanul jönnek az érmek. Ezt a sportágat a földön szinte minden ember műveli: fut, ugrik, dob – ki így, ki úgy. Gáton, ebben a „zötyögős” versenyszámban legutóbb 1983-ban Bakos György futott világbajnoki döntőt Helsinkiben, ahol a 6. lett. Baji Balázs ezzel a sikerével olyan szűk elitbe került, ami a Gyémánt Liga versenyeire is meghívást jelent számára. És a „doktor úr” még biztosan nem mondta ki az utolsó szót. Baji Balázs, Békéscsaba, bronz… Sok ez a „b” betű, az utolsót akár „a”-ra is lehetne cserélni…


Lapzártánk után súlylökésben Márton Anita ezüstérmes lett kínai riválisa mögött. A részletekrői a Népszavában olvashat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek