Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lassan és komoly eredmények nélkül zajlanak a Brexitről folyó tárgyalások Brüsszelben. Az európai egészségbiztosítási kártya érvényben marad, a briteknél dolgozók családegyesítése egyelőre bizonytalan.
Kép: A demonstrator wrapped in a European flag leaves an anti-Brexit protest in central London on June 28, 2016. EU leaders attempted to rescue the European project and Prime Minister David Cameron sought to calm fears over Britain's vote to leave the bloc as ratings agencies downgraded the country. Britain has been pitched into uncertainty by the June 23 referendum result, with Cameron announcing his resignation, the economy facing a string of shocks and Scotland making a fresh threat to break away. / AFP PHOTO / JUSTIN TALLIS, Fotó: JUSTIN TALLIS
Az Európai Unió és az Egyesült Királyság küldöttségei csak néhány másodlagos fontosságú kérdésben értek el haladást augusztus végén a megbeszélések Brüsszelben tartott harmadik fordulójában. A partnerek egymást hibáztatták a sikertelenség miatt: Michel Barnier, az EU főtárgyalója hiányosnak és elnagyoltnak ítélte a szigetország időközben megszületett tárgyalási álláspontjait, David Davis brit kilépésügyi miniszter pedig rugalmatlansággal vádolta a brüsszelieket.
A londoni kormány arra törekszik, hogy már most napirendre kerüljenek az EU és az Egyesült Királyság jövőbeni kapcsolatrendszerének kérdései.
Az uniós döntéshozók szerint viszont csak azután lehet a jövőről tárgyalni, hogy a felek megegyeztek a válás feltételeiről. Ennek céldátuma október közepe, ám ha továbbra is döcögve haladnak a megbeszélések, a határidőt lehetetlen lesz betartani. Már Londonban is elismerik, hogy a kilépést követően átmeneti időszakra lesz szükség a sokkhatások elkerülésére.
A tárgyalóknak egyelőre nem sikerült megállapodniuk az egymás országaiban dolgozó uniós, illetve brit polgárok Brexit után élvezett jogairól.
London „rendezett státuszt” ígér a kiválása után a szigetországban maradó EU-munkavállalóknak, ami a jelenlegivel csaknem megegyező jogokat biztosítana számukra. Ugyanakkor arra kényszerítené az országban élő több millió uniós polgárt, hogy egyenként igényeljék meg a státuszt, és fizessenek is érte. Ráadásul vonakodik biztosítani a családegyesítéshez való automatikus jogot. Az EU viszont a mostani helyzet változatlan fenntartásához ragaszkodik.
Az augusztusi tárgyalási fordulóban Barnier és Davis megegyezett, hogy a Brexit után is használatban maradhat az egész Európában, illetve az Egyesült Királyságban sürgősségi ellátásra feljogosító európai egészségbiztosítási kártya. Megállapodtak továbbá, hogy a szakmai képesítéseket 2019 márciusa után is elismerik egymás országaiban.
Elsősorban a 30 ezer, főként közép- és keleteurópai ingázónak jó hír, hogy a britek kiválását követően is szabadon vállalhatnak munkát a szigetországban.
Halmai Katalin, Brüsszel
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu