Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szinte iparággá változott a megrongált szobrok helyreállítása Szegeden. Legutóbb két hét alatt pótoltak egy letört bronzkezet.
Fotó: Üveges Zsolt
A behajtani tilos táblát figyelmen kívül hagyva, bulizó fiatalok tolattak neki Szegeden, a Kárász utca végén lévő Utcai zene című bronz szoborcsoportnak augusztus elején. Az alkotás hegedülő utcazenészt ábrázol, mellette a földön galambok, szemben egy fiatal nő a kislányával és egy pulival hallgatja. A gépkocsi letörte a nőalak karját. Az alkotó, Kligl Sándor szobrászművész két hét alatt megjavította a szobrot.
Szegeden rendszeresen rongálják a köztéri műalkotásokat. Mivel a belváros egy részén új „vigalmi negyed” alakult ki, garantált a vandálok állandó utánpótlása.
Igaz, Dankó Pista kőszobráról már a múlt rendszerben szinte évente letörték a hegedű nyakát, néha a prímás kezét is. A Dicsőséges Aranycsapatnak emléket állító szobrot pár éve lopták el, újra kellett alkotni. A Stefánia sétányon nemrég derékba törték a Bőségszaru nevű díszkutat.
Az utcazenés szoborcsoportból sokan szeretnék emlékbe hazavinni a galambokat. 2015-ben a pulit próbálta kidönteni valaki. A mostani elkövetőket megtalálta a rendőrség, mert a köztéri kamera rögzítette a gépkocsi rendszámát – így rajtuk majd behajtják a javítás költségét. Ha nincs tettes, a biztosító fizet. Ha fizet.
Makrai László, a város szobrait gondozó Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója a Szabad Földnek elmondta: ha él a szobrász, akkor a szerzői jogok miatt őt kell felkérni a helyreállításra.
Dankó Pista szobrának már nem él az alkotója, a sűrűn ismétlődő rongálást egy minősített szobrászművész szokta kijavítani. Mivel a művészi alkotás szabadáras, nem lehet versenytárgyalást kiírni; az alkotó mondja meg, mennyit kér. Ezért a számla több százezer forinttól szokott indulni – fölfelé.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu