Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
TALÁLÓS KÉRDÉS: van két gazda. Az egyik harminc hektáron gazdálkodik, a másik nyolcszázon. Mindketten szeretnének élni elővásárlási jogukkal egy nem egészen egyhektáros területre. Kié lesz végül a föld? Megfejtés a riportban.
Kép: Városföld, 2017. november 23. Elvesztették elővásárlási jogukat a szomszédos termőföldre. Fotó: Ujvári Sándor
Takaros tanyán járunk Városföld határában, közel Kecskeméthez. Itt lakik és művel a közeli határból harminckét hektárt a Keresztes család. Ha szeretnénk megrajzolni egy klasszikus családi gazdaságot, akkor a legjobb helyen járunk: az apa műveli a földet, felesége és két fia pedig szükség szerint besegít. A megművelt területből 17 hektár a sajátjuk, a többit bérlik.
– Azt a kilencezer négyzetmétert, ami a vita tárgya volt, szintén béreltük, a kecskeméti Kiss József Ernőnétől már vagy húsz éve – ültetnek az asztalhoz és teszik elém az őket ért méltánytalanság dokumentumait. Írásbeli megállapodás nem volt közöttük, néha küldtek neki terményt, de az utóbbi években már azt sem. A kapcsolat elhalóban volt, a városban élő asszony nemigen foglalkozott zsebkendőnyi tulajdonával. Keresztesék gondolták, legjobb lenne rendezni az ügyet, megvásárolnák. Az asszony azonban elérhetetlen volt. A telefonját fel nem vette, ajtót nem nyitott.
– Tavaly tavasszal aztán szólt valaki, hogy látta kifüggesztve a területet az önkormányzaton. A tulajdonos Domján Gergellyel kötött rá vételi szerződést.
Domján Gergely a Bács-Kiskun megyei agrárkamara élén áll. Keresztesék pedig bejelentették elővételi szándékukat a területre, hiszen ők helyben laknak, nem úgy, mint a kecskeméti Domján Gergely, a megvásárlandó terület mellett nekik is van tulajdonuk, tehát földszomszédok, ráadásként pedig családi gazdálkodók. Hivatkoztak még az állatlétszámra is, ám ez az indok végül kiesett, mert a bejelentés időpontjában az állataik egy részét éppen leadták, az újak pedig még nem érkeztek meg. Ha ez a hivatkozási alap kiesett is tehát, maradt még három.
A területre ugyancsak bejelentette elővételi szándékát a Poly-Fruct Kft. élén álló Polyák Imre. Ő szintén helybeli, földszomszédja az eladandó területnek, viszont nem családi gazdálkodó, hanem több mint egy nagyságrenddel nagyobb, 800 hektáros mezőgazdasági vállalkozást vezet. Márpedig a törvény a családi gazdaságokat előnyben részesíti.
Tiszta sor, a területet tehát a Keresztes család vásárolhatja meg. Gondoljuk mi. A kormányhivatal ugyanis Polyák Imre igényét elfogadta, Keresztesékét pedig elutasította.
Az indok? A többféle jogosultsága közül nem jelölte meg azt, hogy melyikre kíván hivatkozni. Ezért aztán az elővásárlásra jogosultak között Kereszteséket már fel sem tüntette az önkormányzat a megyei agrárkamarának küldött iratában, amelytől az állásfoglalását kérte.
– Jól értem? – nézek fel az iratokból. – Azért estek el az elővételi lehetőségtől, mert nemcsak egyféle jogosultságot említettek, hanem hármat is?
– Mi sem akartuk elhinni, pedig így van – erősít meg az asszony.
De visszatérve az Agrárkamara állásfoglalásához: ha azt gondolnánk, hogy elfogultságot jelentett be, mivel szerződő fél maga az elnök, tévedünk. A bíróság később megszületett ítéletének indoklásában azt olvasom, hogy az Agrárkamara: „mind a szerződéses vevő [Domján Gergely], mind a felperes [Polyák Imre] tulajdonszerzését támogatta, indokul megjelölve, hogy a tulajdonszerzés folytán élet- és versenyképes mezőgazdasági termelés folytatására alkalmas méretű földbirtok jön létre”.
Keresztes János az indoklást megtámadta. Ő „egész életében két keze munkájából élt, ebből szerezte meg a mezőgazdasági földterületeket, amelyeken családjával gazdálkodik, a tulajdonában álló földterületek jóval kisebbek, mint a szerződéses vevőé, illetve a felperesé, de vele szemben a földforgalmi törvény […] alapján a tulajdonszerzése megtagadásához szükséges körülmények nem állnak fenn, és méltánytalannak tartja a Kamara mulasztását vele szemben azért is, mert ő rendelkezik a három személy közül a legkisebb földtulajdonnal, mintegy 17 ha-ral”. (Ahogy említettem, a másik 15 hektárt a család bérli.)
A jog számára azonban az olyan kifejezések, mint hogy valaki egész életében a két keze munkájából élt, értelmezhetetlen.
A kormányhivatal megkereste a városföldi önkormányzatot is, amely határozatában a családi gazda mellé állt. Az önkormányzati határozatot viszont Polyák Imre támadta meg a bíróságon, az pedig neki adott igazat.
Az ítélet indoklása szerint az önkormányzat túllépte hatáskörét, mivel Keresztesék nem szerepeltek a kamara által kiadott jegyzékben, tehát mellettük nem is foglalhattak volna állást.
A dokumentumokat átnézve hívom sorra az érintett feleket. Kiss József Ernőnétől azt szeretném kérdezni, miért nem eleve annak ajánlotta fel a földjét megvételre, aki évtizedek óta művelte. Az asszony számomra ugyanúgy elérhetetlen, mint a Keresztes családnak.
Domján Gergellyel több szerencsém van. Kíváncsi vagyok, vajon nem tartja-e összeférhetetlennek azt, hogy a megyei Agrárkamara, amelynek élén áll, az ő tulajdonszerzését is támogatta, de megelőzi a kérdésemet: állítása szerint a döntésben ő nem vett részt. Később ismét fellapoztam az ítéletet, rosszul emlékeztem-e, de nem: az Agrárkamara elnöksége, amelynek élén áll, támogatta az ő, vagyis az elnök földvásárlását.
– Egyáltalán, miként tudta meg, hogy eladó a földterület? – kérdezek végül rá.
Kérdésem nem véletlen, hiszen az Agrárkamaránál a földtulajdonosokat nyilvántartják.
– Összefutottam az utcán Kissnével, akkor mondta…
Mekkora szerencséje lehet, gondolom, hiszen amíg Keresztesék sehogy sem tudtak kapcsolatot teremteni az asszonnyal, ő meg csak úgy belebotlott…
A helybeli Polyák Imrével, aki a világhálón található információk szerint szintén a megyei Agrárkamara elnökségének tagja, a cége irodájában szerencsém van találkozni. A falon mindenféle egzotikus állat trófeája, afrikai szafarik emlékét idézik.
– Nézze, nyolcszáz hektáron gazdálkodom. Gondolja, hogy arra a hektárra van szükségem? Ha tudom, hogy Keresztesék is pályáznak rá, természetesen nem indulok ellenük.
– Volt, amikor késő este hívott fel Imre, segítsek már neki a kombájn szerelésében, különben másnap nem tudja folytatni az aratást. Persze, hogy mentem, ne maradjon bajban – emlékezett korábbi beszélgetésünk során Keresztes János arra, amikor Polyák Imre bajban a segítségét kérte. Most meg azt sem tudja, hogy az övével határos hektárnyi területet éppen az egykori segítségnyújtója műveli évtizedeken keresztül?
– És mit szólt hozzá Domján Gergely, hogy vele szemben él az elővásárlási lehetőséggel? – kérdezem a nagybirtokost.
– Gergellyel megbeszéltem, ne legyen harag belőle. Mondtam, ezt a földet most én viszem el, máskor meg majd ő lesz a nyertes.
A Keresztesék számára kedvező határozatot elfogadó képviselő-testület élén álló Veszelka Mihály polgármesterrel szeretnék még beszélgetni, ám mielőtt indulnék a községházára, visszahív Szabóné Gyenes Zsuzsa jegyző, aki lemondja a találkozót.
– A bíróság ítélete egyértelmű, a testület túllépte a hatáskörét, nem dönthettünk volna Keresztesék mellett. Többet mondani nem tudunk.
A jegyző hajthatatlan, hívom hát ismét a polgármestert, elvégre vele szerettem volna beszélgetni:
– Többet valóban nem tudnánk mondani – jelenti ki. – Tanultunk az esetből. Azóta ismét elénk került egy hasonló ügy, de azt már tárgysorozatba sem vettük. Sajnos nem tudunk mit tenni. Jogot szolgáltathatunk csak, igazságot nem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu