Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hamarosan dupla jubileumot ünnepelhet: eléri a hetedik ikszet, és ötven éve van a pályán. Népszerűségét az Ez ám a karrier! című pol-beat nóta alapozta meg, ma már inkább a magyar irodalom kincseit közvetíti. Felfedezte Huszár Gál 1560-ban keletkezett énekeit, ezekből összeállított műsorával gyülekezetekben, iskolákban lép fel. Dinnyés József énekes-gitáros-daltulajdonost erről kérdeztük.
Kép: Dinnyés József zenész dalszerző gitár koboz játék előadó 2017 11 17 Fotó: Kállai Márton
– Hogyan fedezte fel a reformátor, nyomdász, énekszerző Huszár Gált?
– Nagyszerű alakja régóta foglalkoztatott. Nemcsak az általa szerkesztett és részben szerzett énekeskönyv miatt, amely a XVI. századi magyar költészet javának gyűjteménye, hanem a magyar nyomdatörténetben játszott szerepe miatt is. Belevágtam hát az olvasásba, és ahogy egyre jobban beleástam magamat a témába, a magyar történelem egyik legderekabb időszaka rajzolódott ki előttem.
– Mit üzennek a dalok a mának? Miért tartja fontosnak ezeket?
– Hitújítás? Igen. Reform? Igen. Újragondolni az alapokat, idegen szóval a fundamentumot, amire az állam épülhet? Igen. A kultúra eszköze az alapoktatás volt. Peregrinus ifjak (vándordiákok) elindultak Európa magasabb iskolai oktatásának gyümölcseiért. Eredményesen szerették volna átadni tudományukat, de nehezen ment nekik, hiszen a mag nem szökhetett szárba, a talajt megfertőzte a tudatlanság, a Bécs felé, török felé dörgölődzés. Ennek mai megfelelőit is megtalálhatjuk kortársaink között. Ezért szükséges a hitújítás, a lélek felemelése, a bizalom és a szeretet biztosi´tása!
– Évtizedek óta a magyar nyelv és irodalom kincseit kutatja és adja tovább. Mi ösztönzi az értékteremtésre?
– Költők között zenész, zenészek között költő vagyok. Népem egyharmada szülőföldjétől megfosztottan, más népek fennhatósága alatt él. Önmagam veszteném el, ha a világízlést képviselném és elfutnék nemzeti hagyományaim elől.
– Hol láthatjuk mostanában?
– November elején a Felvidéken jártam, Léván, Nyitrán, Nagyölveden, Nagypeszeken és Garamsallón léptem fel diákok és reformátusok előtt. Ebben az évfordulós esztendőben megfordultam a Partiumban, a délvidéken és a felvidéki Bodrogközben is. Kis hazánkban nyolcvan településen és büntetés-végrehajtási intézetekben mintegy negyven előadást tartottam.
– Hogyhogy nem koncerttermekben és művelődési házakban?
– Ma a pályázatok idejét éljük. A napi művelődési házak szereplője nem lehetek, mert „fesztiválok” és „ilyen-olyan napok” nagyrendezvényeinek szereplői között elveszne az én egy szál hangszerem a dallal együtt. Marad a templom és az iskola. Beszéltünk már arról, hogy Huszár Gál összegyűjtötte kortársainak szerzeményeit, majd 1560-ban megjelentette őket. Sokan ezt az egyház- és egyben művelődéstörténeti munkát, jelenséget nem ismerik. A három részre szakadt, államiságát vesztett Kárpát-haza lakói befogadták a magyarul prédikáló, énekelő és imádkozó vándor prédikátorokat. Én is ezek közé tartozom, mert ma is a szétszakított haza emberei vagyunk.
– Készül a jövő évi jubileumaira?
– Az ünnepi, évfordulós LP lemezem gyártása elkezdődött. Decemberben lesz egy bemutató koncert, januártól hetven előadást tartok azok tiszteletére, akik figyelték, megértették, éltették dalaimat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu