Támadás érte az ukrán katonai repülőtereket és kikötőket, Oroszország jelentős sikereket ér el Donyeckben
origo.hu
HUSZONKÉT ÉV ALATT kilenc országgyűlési, illetve kormányhatározat született a Homokhátság vízpótlásának ügyében. Se szeri, se száma a tanulmányoknak. Kézzelfogható változások azonban nincsenek. A téma egy kecskeméti konferencia révén került újból a fókuszba.
Kép: Fülöpháza, 2009. augusztus 06. Gólyák eleséget keresnek a homokhátsági legelőn. Homokhátság, vizgazdálkodás. Fotó: Ujvári Sándor
Sivatag vagy korszerű vízgazdálkodás? – ezzel a címmel rendezett tanácskozást Kecskeméten a Homokhátság jövőjéről a Duna–Tisza Közi Hátság Vízpótlásáért Egyesület a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával karöltve.
Keve Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának egyetemi tanársegéde ismertette a tényeket a homokhátsági vízhiányról. Az idők során elvégzett árvízmentesítés, folyószabályozás, vízrendezés, a mocsarak lecsapolása figyelembevételével most a jelenkor igényeire kell megtalálni a válaszokat.
Nem kizárólag vízgazdálkodási kérdésről van szó, mindazonáltal vízpótlás nélkül nem lehet átfogó megoldásra lelni.
Dr. Rakonczai János, a Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékének egyetemi tanára húszéves kutatási tapasztalatai alapján kijelentette: 1975–1995 között évenként átlagosan 10-12%-kal esett kevesebb csapadék, tehát már a globális felmelegedés előtt tetten érhető volt a probléma.
Az elsivatagosodás a leglátványosabban a Duna–Tisza közén jelentkezik, amelynek okai az időjárás változásában, a réteg-, illetve a talajvíz kitermelésében és a vízrendezésben keresendők. A csökkenés visszafordíthatatlan.
A Homokhátság vízproblémájára a Duna–Tisza közi csatorna megépítése sem jelentene megoldást: három-négy kisebb csatornára lenne szükség.
A homokhátsági vízpótlás műszaki-technológiai lehetőségeiről Kolossváry Gábor, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főosztályvezetője számolt be. Alapcél a Homokhátság ökológiai és vízhiányos állapotának javítása, de ezzel összefüggésben a térség lakosságmegtartó-képességével, a természet- és környezetvédelemmel, a hagyományos tájgazdálkodás modernizációjával is foglalkozni kell. Olyan beavatkozások szükségesek, amelyek az ott élők helyben maradását segítik elő.
Dr. Iványos-Szabó András geológus, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság nyugalmazott igazgatója a vízháztartás és a természeti környezet változásainak összefüggéseit boncolgatta. A nemzeti park 82 ezer hektáros védett területén 12-15%-os értékpusztulás figyelhető meg, s az élőhelyek eltűnését illetően ez az arány még nagyobb. A talajvízszint csökkenése a Duna–Tisza közén duplája az országos átlagnak. Sokan az erdősítést okolják a térség szárazabbá válásáért, holott az következménye a negatív irányú folyamatoknak.
A geológus személyes véleményének is hangot adott: nem tapasztalja, hogy nagy sebességgel haladnának a munkálatok a kritikus területeken, éppen ezért a jövőt illetően sem derűlátó.
origo.hu
astronet.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
feol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu