Nehezebb lesz lopni

Évek óta milliárdos kárt okoznak az áramtolvajok a szolgáltatóknak, az energiamennyiség 2-3 százalékát ingyen „vételezik”. Az esetek háromnegyed részében a mérőhelyet manipulálják, de sok a vitás eset, akadnak ügyfelek, akik állítják, ártatlanul keveredtek gyanúba, s az ügyek a békéltető testületnél kötnek ki.

Ország-világPalágyi Edit2018. 02. 28. szerda2018. 02. 28.
Nehezebb lesz lopni

Február 19-étől változtak az úgynevezett vélelmezett áramlopás esetére vonatkozó eljárási szabályok, az új rendelet a fogyasztót is védi. A szolgáltatónak ezután szigorúbb előírásoknak kell megfelelnie, ha szabálytalan vételezésre hivatkozva kötbérrel vagy kártérítéssel terhelné a fogyasztót, erről is szól a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal új rendelete.

A Budapesti Békéltető Testület elnöke azt nyilatkozta: a szolgáltató köteles tájékoztatni a fogyasztót a mérőóra-vizsgálat menetéről, és ismertetnie kell a jogait.

A fogyasztónak együttműködési kötelezettsége van, és a mérőóra-vizsgálat jegyzőkönyvében ő is megteheti észrevételeit. A tulajdonosnak érdeke, hogy jelen legyen a mérőóra ellenőrzésénél. Kötbért vagy bírságot csak akkor szabhat ki az áramszolgáltató, ha bizonyítja, a mérő a beszerelésekor hibátlan, sérülésmentes volt. Feltört pecsét, feszegetés nyomai – ez utalhat szabálytalanságra, ezért a fogyasztónak érdeke, hogy meggyőződjön arról, sértetlen a felszerelt mérőszerkezet.

Az egyik áramszolgáltató korábban lapunknak azt nyilatkozta: az elektronikus mérőket nyom nélkül nem lehet befolyásolni, emellett egyedi sorszámú plombákat használnak, a mérők mágnesezését speciális szalaggal mutatják ki, s a fővezeték megcsapolását is jelzik a műszerek. Az elszegényedett településeken a „kampózás” dívik, a vezetékről lopják az áramot életveszélyes módon – ennek megelőzésére mászásmentes oszlopokat állítottak fel.  
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek