Patikasokk

Sokat iszunk és dohányzunk, magas a vérnyomásunk. Az Ezüstkor-Időskorúak Magyarországon című, Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által kiadott felmérésből nem kapunk szívderítő képet időseink egészségi állapotáról. Nem okoz meglepetést, hogy országon belül jelentős eltéréseket találni.

Ország-világMunkatársunktól2018. 02. 08. csütörtök2018. 02. 08.
Patikasokk


Daganatos megbetegedések, illetve a keringési rendszer betegségei idézik elő a legtöbb magyar halálát. Komoly problémát okoznak a légzőszervi daganatok, de a 65 év feletti férfiak körében gyakori a vastagbélrák is.

A keringési rendszer megbetegedése vezető halálok a nőknél is – ha a teljes lakosságot nézzük. Korosztályos bontásban már más a kép: 60–70 év közötti nők jelentős részben daganatos betegségben halnak meg, ez a tendencia csak 70 éves kortól fordul meg, amikor nagyobb arányban jellemzőek a szívbetegségek.

A felmérésből kiderül, hogy a háziorvoshoz is gyakran járunk, legtöbbször magas vérnyomás miatt keressük fel a doktort. Az állandó betegséggel küszködő idősek egészségügyi kiadásai – mondani sem kell – jelentősen megnövekedtek, 2005 és 2015 között a hetvenesek és a még idősebbek esetében éves szinten megduplázódtak. Háztartásokra vetítve ezt a számot: évi 26 ezer forintról 49 ezerre nőttek ezek a költségek. Ebből 38 ezer forintot a patikákban hagyunk.

Nem csak gyógyszerekre, de káros szokásainkra is sokat költünk. A KSH adataiból kiderül, minden ötödik, hatvanévesnél idősebb férfi naponta dohányzik. A nők körében kisebb ez az arány, csak minden tizedik gyújt rá naponta (ha a teljes népességet nézzük, minden harmadik nő füstöl). Az alkoholt sem vetjük meg: a teljes népességből a legtöbbet a 65–69 éves férfiak isznak, minden ötödik nagyivónak számít. A nők is isznak, de kevesebbet, mint a férfiak. Minden korcsoportban azok a nők dominálnak, akik ritkán vagy soha nem fogyasztanak alkoholt.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek