Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
VÉRREL TELI KÉMCSÖVEK, csendesen dolgozó automata gépek – így fest a korszerű laboratórium. Csak jó mintából nyerhető helyes eredmény, amihez a vérvételre érkező beteg is hozzájárulhat – mondja dr. Szoboszlay István, az egri Markhot Kórház központi laboratóriumának osztályvezető főorvosa.
Kép: Eger egri kórház központi laboratórium labor vérvétel vizsgálat vérvizsgálat vizelet 2018.02.15 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Még a vérvételre várakozás körülményei is tükröződhetnek a laborleletekben – árulja el Szoboszlay főorvos. Az egri Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet vérvételi ambulanciáján nemrég új, sorszámkijelzős várót alakítottak ki, hogy ne ideges tülekedéssel töltsék az időt a betegek. Idő kellett ahhoz, hogy a páciensek megszokják az új rendszert, ami az érdekeiket szolgálja. – Ha minden jól megy, mi nem is látszunk, csak a munkánk eredménye – fogalmaz a két éve uniós forrásból felújított labor vezetője. A labordiagnosztika szerepe növekszik, hiszen egyre több betegségre derítenek fényt. Minden orvosi szakterületet segítenek, a traumatológiát éppen úgy, mint az onkológiát. A daganatos betegek esetében például a személyre szabott kezelést kísérik, de egy eleséses balesethez is tartozhat laborvizsgálat, miként a stroke ellátásához is.
A ’70-es években körülbelül évi 200 ezer vizsgálatot végeztek az egri laborban, ma pedig több mint 2 milliót. Már a hormonértékek, vitaminszintek és a tumormarker meghatározása is a rutinjuk része, s egyre gyakoribbak az autoimmun betegségek kimutatására szolgáló vizsgálatok. A cukorbetegek és a pajzsmirigyproblémával küzdők száma is nő, ezt is követi a diagnosztika. Bővült az ellátási területük is, többek közt Egerbe érkeznek a hevesi rendelőintézet és a parádfürdői kórház betegeinek mintái is.
– A sürgősségi osztályokon egyre nagyobb a betegforgalom, ami kihívást jelent a képalkotó diagnosztikának, valamint a labornak is. Nálunk a nap 24 órájában, hétköznap és ünnepen működik az ügyelet. Sürgősségi tesztnél egy óra múlva várható eredmény. A labor az infarktusgyanús betegek diagnosztikájából is kiveszi a részét, mivel a koszorúér szűkületét a vérvizsgálat akkor is kimutathatja, ha az EKG nem. Ilyenkor fontos a gyorsaság, ezért csőpostán percek alatt megkapjuk a vérmintát a sürgősségi osztályról. Életveszélyes állapotok esetén speciális vérvételi csövet használunk, aminél nem kell megvárni a véralvadást sem. A félórás időnyereség is sokat számít, a száguldó mentőautó annyival korábban érhet oda a beteggel a miskolci kardiológiai centrumba, illetve kezdődhet el helyben a célzott kezelés – nyilatkozza Szoboszlay főorvos.
A leleten szereplő értékek közül melyek jeleznek kóros állapotot? – Nem szerencsés, ha a betegek összehasonlítgatják a leleteiket. Ha valakinek ismert szénhidrát- vagy zsíranyagcsere- zavara van, vagy magasabb a húgysavszintje és emiatt célzott gyógyszeres kezelésben részesül, az ő terápiás célértéke szigorúbb, mint az egészséges embertől elvárható normál érték – magyarázza a főorvos.
Így tehát nem egy másik személy értékeihez, hanem a beteg saját korábbi leleteihez érdemes hasonlítani az eredményeket. Bízzuk a kezelőorvosra a lelet értékelését: ő a puszta számok mellett egyes kórok családi halmozódását, a páciens korábbi betegségeit, illetve nemét, korát is figyelembe véve mérlegel!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu