Olvasóink többsége a görögök ellen küldené harcba a válogatottat
nemzetisport.hu
VIZSGADRUKKBAN töltik napjaikat az érettségizők, az egyetemisták előtt pedig szigorlatok tornyosulnak. Mit tegyen, aki nem akar éjt nappallá téve magolni, s aztán görcsbe rándult gyomorral tételt húzni?
Kép: Érettségi erettsegi vizsga a Pesterzsébeti Közgazdasági Szakközépiskolában iskola középiskola tanuló diák tanterem 2016.05.02. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Elszúrom. Biztosan leblokkolok, és nem jut szembe semmi. Egy betűt se tudok majd leírni” – sok vizsgázó retteg a nagy megmérettetés előtt. Valljuk be, a középkorúak is ébrednek néha csuromvizesen, miután rémálmukban érettségiztek vagy szigorlatoztak. Ők remélhetőleg szülő- ként is együttérzők lesznek, s nógatás helyett bátorítják a lámpalázban égő gyermeküket. Szorongás helyett hogyan töltekezhetnek fel a diákok önbizalommal? – ehhez kerestünk praktikákat.
A siker nem csupán a szorgalomtól és a tudástól, legalább felerészben a hozzáállástól függ. Ne légy idegroncs, inkább ismerkedj meg a technikákkal, amelyek magabiztosabbá tesznek! A pánik ártalmas, de az egészséges stressz felpörget, és segít, hogy kihozd magadból a maximumot – tanácsolja Mike Evans, aki Hogyan vizsgázz sikeresen? címmel könyvet írt a megoldásról. Csodafegyver persze nincs, ő sem javasolja, hogy bárki az utolsó pillanatban, kampányszerűen kezdjen tanulni. A szakértő szerint elég időt kell hagyni az ismétlésre, az dönt jól, aki egész tanévben folyamatosan tanul, s nem a vizsgaidőszakban szembesül először a tananyaggal. Aki derekasan megbirkózik az anyaggal, előrelátóan arra is gondolhat, a vizsgán erre milyen formában kérdeznek rá.
Aranyszabály viszont, hogy a vizsga előtti napon nem szabad éjszakázni. Másnap reggel is fölösleges ismételni, késő ráébredni, mi maradt homályban. Külön „etikett” szól arról, hogyan illik viselkednie a vizsgázóknak: tilos egymást hergelni, hencegni és panaszkodni sem ér. Utólag boncolgatni a kérdéseket önkínzás, s a folyosón kétségbeesve magolni szintén. Aztán a szóbeli vizsgán odabenn el kell simítani az álmatlanság ráncait, csillapítani a kézremegést. Fontos, hogy a vizsgáztatót megnyerje magának a diák, és elhitesse: fölényes tudással érkezett.
„Velem jön a plüssmalac, attól malacom lesz. Ha szorongatom a kobraszobrot, okos vagyok, mint a kígyó. Kiteszem magam elé a tábla csokit, hogy elegendő energiához jusson az agyam, ne blokkoljak le. Bal kézzel húzok tételt, így elkerül a balszerencse” – a babonáktól sokan remélnek sikert. Az orosz diákok állítólag a vizsganapon nem vetik be az ágyat, a japánok az integető macskában bíznak. Egyes lányok rikító alsóneműt húznak, felpörgetve az önbizalmukat. Akadnak, akik próbálják megálmodni a kérdéseket, mások úgy hiszik, rajtuk csak az ima segíthet. Ami biztos: egy-egy gyengébb vizsgajegytől még nem dől össze a világ. Az életben is előfordul néha, hogy egy rázós helyzetnek újra neki kell futni, ám az utóvizsga attól még sikerülhet parádésan…
nemzetisport.hu
borsonline.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
baon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
magyarnemzet.hu
nemzetisport.hu
mandiner.hu
nemzetisport.hu
origo.hu