Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Negyven évig törték a fejüket amerikai tudósok, hogy az 1971-1972-ben, az Apollo–15 és 17 küldetései során elhelyezett műszerek miért mutattak ki hőmérséklet-emelkedést a Holdon.
Az amerikai űrhajósok akkor olyan műszereket helyeztek el a Hold felszínén, amelyek az égitest belsejéből származó hő mennyiségét mérték. A cél az volt, hogy a kapott adatokat összevessék a földi adatsorokkal, így következtetve a Hold belsejében uralkodó viszonyokra.
A műszerek az adatokat a NASA houstoni űrközpontjába sugározták. Az Apolloküldetéseket követően 1-2 Celsius-fokkal nőtt a Hold felszínének hőmérséklete, ami 1977-ig így is maradt. A rejtélyes jelenségre született néhány teória: egyesek szerint az űrhajósok tevékenysége okozta, mások a Hold pályájának módosulására tippeltek, de szóba került a Földről sugárzó és visszaverődő hő lehetősége is. A miértre a választ mostanáig azért nem sikerült megtalálni, mert az adatszalagok egy része (az 1974 utáni felvételsor) elkavarodott a NASA archívumában, s csak nyolc esztendővel ezelőtt találtak rájuk ismét. A megkerültekkel kiegészített adatokat az utóbbi években új elemzés alá vetették.
A kutatók megállapítása szerint a Hold felszínének felmelegedését kétségkívül az űrhajósok okozták, akik a Hold felszínét megbolygatták azzal, hogy ide-oda járkáltak, sőt három alkalommal autót is vezettek rajta. A felkavart holdpor sötétszürke, fekete területeket tárt fel, ezek jobban elnyelték a Nap melegét, a Hold felszínének hőmérséklete ebből adódóan emelkedett 1-2 Celsius-fokkal. Az új kutatási eredmények figyelmeztetnek: az ember mindig hatással lesz a környezetére, még akkor is, ha a Hold élettelen felszínéről van szó.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu