Jön még rosszabb?

Így inflálódik egy fogalom: a forint „történelmi mélypontjáról” annyiszor hallottunk a napokban, hogy lassan teljesen értelmét veszti. Az euróhoz viszonyított aktuális mélypont 330,70 forint volt.

Ország-világVH2018. 07. 07. szombat2018. 07. 07.

Kép: Budapest, 2015. január 15. Egy munkatárs módosítja a számokat az árfolyamtáblán egy budapesti pénzváltóban, az Erzsébet téren 2015. január 15-én. Ezen a napon az euró árfolyama 318,89 forintról 322 forint fölé, a dollár árfolyama 272 forintos sávból 277 forintra, a japán jené 2,3100 sávból 2,3623 forintra ugrott. A forint gyengülésének oka vélhetően az volt, hogy a svájci központi bank eltörölte az euróval szembeni árfolyamküszöbét. MTI Fotó: Kovács Tamás, Fotó: Kovács Tamás

Jön még rosszabb?
Budapest, 2015. január 15. Egy munkatárs módosítja a számokat az árfolyamtáblán egy budapesti pénzváltóban, az Erzsébet téren 2015. január 15-én. Ezen a napon az euró árfolyama 318,89 forintról 322 forint fölé, a dollár árfolyama 272 forintos sávból 277 forintra, a japán jené 2,3100 sávból 2,3623 forintra ugrott. A forint gyengülésének oka vélhetően az volt, hogy a svájci központi bank eltörölte az euróval szembeni árfolyamküszöbét. MTI Fotó: Kovács Tamás
Fotó: Kovács Tamás

Elemzők szerint nem elképzelhetetlen idén a 340 forintos jegyzés sem. 

Mintegy 6270 forint: 100 ezer forintonként ennyivel ér kevesebbet annak a magyar családnak a pénze, amely majdnem 330 forintos euróárfolyamon indul külföldi nyaralásra a 310-es helyett. Azaz 19 euróval lesz laposabb a pénztárca minden százezer forint után. 

De mi történt? Ha a pénzügyekért felelős állami szervezetektől várjuk a választ, nem fogunk megnyugodni. A kormányszóvivő szerint spekuláció állhat a háttérben, ami a „nesze semmi, fogd meg jól” kategória, hiszen a pénz természete, hogy árfolyama van, és a romlására, erősödésére sokan spekulálnak. Kicsiben és nagyban is. Az államtól és szerveitől sem áll ez távol. 

A lakosság nagy részének a forintgyengülés rossz. Csökken a pénzünk vásárlóereje, egy külföldi nyaralásért és az import termékekért is egyre többet kell fizetnünk. Ezzel együtt csökken az import, a kivitel és az exportorientált vállalatok haszna nő, amivel külkereskedelmi többlet alakul ki. Ezért a gyenge forint jó az államnak. Felértékelődik a jegybanki devizatartalék is, ami az MNB pozícióit javítja. Azoknak, akik euróban vagy dollárban kapják a fizetésüket, szintén jól jön a forintgyengülés. 

A magyar fizetőeszköz gyengélkedésének a hátterében több ok áll, elemez a Portfólió, de leginkább az, hogy az amerikai jegybank erősítette a dollárt és a hozamokat, így inkább odavándorolnak a befektetések. Az alacsony kamat miatt egyre kevésbé éri meg forintba fektetni. Az amerikai–kínai–európai kereskedelmi háborúról szóló aggasztó hírek sem nyugtatják meg a piacokat. 

piacokat. Érdekes módon éppen az jelentheti a forint mentségét – jegyzi meg a portál –, hogy lassan mindenki temeti. Mert amikor ennyire egy irányba állnak a piaci szereplők, könnyebben tud fordulni az irány. 

Reménynek remény, ha gyenge is. 

Ezek is érdekelhetnek