
Mindenki erre várt: Gelencsér Tímea megtette a nagy bejelentést - Fotó
borsonline.hu

A galápagosi óriásteknősök vizsgálata hozzásegíthet a hosszú élet titkának megfejtéséhez. Ugyanis olyan genetikai variánsokkal rendelkeznek, amelyek a DNS-javítással, az immunválaszokkal és a rák kialakulásával állnak kapcsolatban, ami magyarázatul szolgálhat hosszú életükre.
Az amerikai Yale Egyetem nemzetközi kutatócsoportja két óriásteknős genetikai állományát sorolta be. Egyikük Magányos George volt, a Chelonoidis nigra abingdoni alfaj feltehetően utolsó példánya, amely 2012-ben pusztult el fogságban a galápagosi Santa Cruz-szigeten. A teknőst a magyar származású kutató, Vágvölgyi József fedezte fel 1972-ben a Pinta-szigeten. A másik óriásteknős, amelynek a génállományát elemezték, a Seychelles-szigeteki Aldabra-korallzátony ról származó faj példánya.
Magányos George-ot a Galápagos-szigeteki Charles Darwin Kutatóállomásra vitték, ott töltötte további életét. Az állat idővel Ecuador és a szigetek szimbólumává vált. Feltételezések szerint a halálakor százéves lehetett. Annak megfejtése, hogy miért volt ilyen hosszú életű, abban is segíthet, hogy a szigeteken helyreállítsák az óriásteknős-populációt.
FOTÓ: SHUTTERSTOCK, ARTURO DE FRIAS MARQUES
borsonline.hu
ripost.hu
she.life.hu
magyarnemzet.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
borsonline.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu