Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több mint húsz éve hatályos a törvény, miszerint adókedvezmény illeti meg azokat a krónikus, olykor súlyos betegségekkel élőket, akik állapotuk dacára munkát vállalnak – mégis kevesen tudnak a lehetőségről.
Kép: HANDICAPPED PERSON WORKING AMELIE-BENOIST / BSIP, Fotó: AMELIE-BENOIST
A 335/2009-es kormányrendelet felsorolja azokat a betegségeket, amelyekkel együtt élők a személyi jövedelemadóról szóló 1995-ös törvény alapján jogosultak a személyi jövedelemadójuk csökkentésére. Ez havonta a minimálbér öt százalékával megegyező összegű kedvezményt jelent. Annak sem kell elkeseredni, aki mindeddig nem élt a lehetőséggel: ha valaki évek óta szenved olyan betegségben, ami feljogosítja az adókedvezményre, akkor ezt az ötéves elévülési időn belül utólag is érvényesítheti a személyi jövedelemadó-bevallásai önellenőrzésével. Az elévülési szabályok miatt jelenleg legfeljebb 2013-ig lehet visszamenni, ez esetben 2019-ben akár 89 400 forintot is visszaigényelhet a munkavállaló a Pénzcentrum számítása szerint.
Az adókedvezmény igényléséhez csupán egy igazolásra lesz szüksége a dolgozónak, melyben a házi- vagy a szakorvos igazolja, hogy a páciense valóban szenved az adókedvezményre jogosító betegségben. Visszamenőleges igazolás esetén azt is meg kell erősíteni, hogy a kérdéses betegség már abban az adóévben is fennállt, amikorra az önellenőrzés vonatkozik. A kedvezmény megállapítását a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól lehet kérni egyrészt az adóelőleg megállapításánál, adóelőleg-nyilatkozattal év közben, továbbá májusban a személyi jövedelemadó bevallásakor.
A KÖVETKEZŐ BETEGSÉGEK ESETÉN JÁR AZ ADÓKEDVEZMÉNY:
- egyes hallási és látási fogyatékosságok
- bizonyos mentális fogyatékosságok és viselkedészavarok
- egyes mozgásszervi megbetegedések
- a skizofrénia egyes változatai
- a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségei
- egyes rákos megbetegedések
- egyes immunbetegségek
- egyes emésztőszervi betegségek (például Crohn-betegség)
- veleszületett enzimopátiák (az egyes enzimek működésének rendellenességei), így például laktóz-intolerancia, lisztérzékenység, a szénhidrát-anyagcsere egyéb zavarai
- veleszületett és szerzett szívbetegségek
- egyes fejlődési rendellenességek (például Downszindróma)
- az elválasztó mirigyekkel és az anyagcsere meghibásodásával összefüggő egyes megbetegedések, többek között az I. és II. típusú cukorbetegség
FOTÓ: AMELIE BENOIST, AFP/BSIP
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu