Nem bújhatunk ki a bőrünkből

TEMPERAMENTUMUNK – azaz vérmérsékletünk – születésünktől kezdve befolyásolja érzelmeinket, cselekedeteinket, gondolatvilágunkat, de mint a Semmelweis Egyetem kutatóinak vizsgálatából kiderült, a szív- és érrendszeri betegségekre való hajlamunkat is.

Ország-világHabik Erzsébet2019. 02. 18. hétfő2019. 02. 18.
Nem bújhatunk ki a bőrünkből

– Régóta tudjuk, hogy egyes személyiségtípusok kapcsolatba hozhatók bizonyos pszichiátriai kórképekkel, például a depresszióval, de hogy a testi betegségekkel is, azt csak az utóbbi években kezdtük vizsgálni – ismerteti kutatásuk lényegét dr. Rihmer Zoltán, a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika címzetes egyetemi tanára. – De induljunk el a kályhától, s tisztázzuk, mi is az a személyiség. Előrebocsátom, nehezen megfogható valami. Már Szent Ágoston is azt mondta, hogy a személyiség meghatározhatatlan. Ennél persze léteznek tudományosabb és pozitívabb megközelítések, de egyébként igaza van.

A személyiségünk három fő dimenzióból áll. Ebből az első az úgynevezett értelmi (kognitív) rész, amibe beletartozik többek között a gondolkodás, a beszéd, az emlékezés, az ítéletalkotás, s az intelligencia, vagyis az IQ, az intelligenciahányados. Mindez velünk születik, ám hogy életünk során megtöltjük-e a kapott „puttonyunkat” megfelelő tartalommal, tapasztalatokkal, tudással, az már jórészt rajtunk múlik. Ugyancsak nagyrészt öröklött tulajdonságunk a temperamentumunk, a vérmérsékletünk. Ettől is függ, hogy érzelmileg miképpen viszonyulunk a külvilághoz, másokhoz, magunkhoz, a múltunkhoz, a jövőnkhöz. Személyiségünk harmadik összetevője pedig a jellem, a karakter. Az előbbiekkel ellentétben ez nem örökletes, a tanulással, a neveléssel és a szocializációval alakul ki – magyarázza a professzor.

Ahogyan nincs két ugyanolyan ember, nincs két egyforma személyiség sem, s ezt nagyban befolyásolja a temperamentumunk. A velünk született személyiségjellemzőknek öt típusát különböztetjük meg: a depresszívet, a ciklotímet, a hipertímet, az ingerlékenyt és a szorongót. Egyik sem jobb a másiknál, valamennyi temperamentumnak megvan az evolúciós szerepe. Érdekes módon, a nemek között is fellelhetők különbségek: a nők közt több a depresszív, szorongó, ciklotím típus, míg a férfiaknál az ingerlékenység és a hipertímia gyakoribb.

A Semmelweis Egyetem orvosai a kutatásuk során arra voltak kíváncsiak, hogy kimutatható-e összefüggés egyes temperamentumtípusok és a szív- és érrendszeri megbetegedések között. Kétszáz, szív-koszorúér CT-vizsgálatra előjegyzett, magas vérnyomás betegségben szenvedővel vettek fel egy több mint ezer kérdésből álló, a személyiségvonások feltárására irányuló kérdőívet. Az elvégzett CT-vizsgálatok alapján arra az eredményre jutottak, hogy az átlagosnál kisebb eséllyel alakul ki szívés érrendszeri betegség az úgynevezett hipertím temperamentumtípusnál, akik örökmozgók, optimisták, társaságkedvelők, magabiztosabbak és agilisabbak a társaiknál. Rossz hír a ciklotím típusba tartozóknak – akik hangulata gyakran hullámzó, hol energikusak, vidámak, míg máskor inkább magukba húzódnak, visszafogottak –, hogy náluk gyakoribb a szív-koszorúér meszesedés rizikója. Ha további kutatásokkal az eddigi eredményeket sikerül megerősíteni, akkor az orvosok könnyebben tudják majd azonosítani a rizikós pácienseket. Ennek azért van jelentősége, mert Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek a vezető halálokok között szerepelnek – összegez Rihmer professzor.

Egyes temperamentumvonások – például a ciklotím vagy a szorongó – bizonyos fajta életmódra is hajlamosítanak. Körükben több a dohányos, az alkoholizálásra, elhízásra hajlamos, a folyton stresszelő. Stresszelnek ugyan a hipertímek is, de jobb a megküzdési stratégiájuk, nem csinálnak a dolgokból nagyobb ügyet, mint amennyire muszáj – magyarázza Nemcsik János, a kutatásban részt vevő családorvos, aki szerint a páciensek vérmérséklete a betegségekhez való hozzáállásukat is befolyásolja. Különböző típusú emberek másképpen reagálnak egy-egy diagnózisra, és más az egészséghez való viszonyuk is: van, aki önpusztító, míg más egészséges életmódot folytat, s jórészt ez is a személyiségből fakad.

Mindebből milyen tanulságot vonhat le a laikus olvasó? Mivel a temperamentumunk a génjeink által jórészt meghatározott, kibújni nem tudunk a bőrünkből. De a személyiségünket számos tényező csiszolja, formálja, amin céltudatosan akár mi magunk is dolgozhatunk. Ha megismerjük önmagunkat, és életünket a saját temperamentumunkhoz igazítva építjük fel, akkor boldogabbak, elégedettebbek lehetünk, és számos betegséget megelőzhetünk.

FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek