Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Rubik-kocka éppen negyven évvel ezelőtt indult világhódító útjára, vitathatatlan érdemeket szerezve feltalálójának, Rubik Ernőnek, egyben a magyarok kreativitását jellemezve-dicsérve. Ennek a történésnek szeretnénk adózni új, Képkocka címet viselő sorozatunkkal. Olvasóink érdeklődését szolgálva szeretnénk általános témakörökben ismert embereknek feltenni olyan kérdéseket, melyek talán túlságosan magánjellegűek, éppen ezért ritkán vagy soha fel nem tették még nekik.
Kép: kreatív magyar játékok fejtörő nehézség térlátás rubik kocka készségfejlesztő 2014 04 25 Fotó: Kállai Márton
– Milyen a viszonya a születési helyével, településével?
– Számomra a szülőföld fogalma sokkal fontosabb, mint a haza. Ez utóbbit akár meg is lehet változtatni. Az elsőt soha! Az a gyökerem. Büszke vagyok, hogy magyarnak születtem és Budapesten!
– Kisgyermekként mi foglalkoztatta?
– A sport már egészen korán. Az 1948-as londoni olimpia sportsikerei nagy hatással voltak rám, ráadásul 1952-ben a magyar labdarúgó-válogatott aranyérmes lett a Helsinkiben megrendezett olimpián. Úgyhogy a dohánygyári Kinizsi kölyökcsapatában fociztam.
Mígnem odajött hozzám egy atlétaedző, és azt mondta, inkább fussak. Rövid távon voltak igazán jó eredményeim, 183 centiméteres magasságom, vékony alkatom miatt az edző a gátfutást javasolta. Serdülőkorom végére már egészen jó eredményeim voltak száztíz méter gáton, de egy sportsérülés miatt abbahagytam.
A sportnak a mai napig is fontos szerepe van az életemben.
– Kedvenc könyve?
– A nagyszüleimnél volt egy csodálatos, rézkarcokkal illusztrált képes nagy biblia, az Ó- és Újtestamentum. Talán négyéves lehettem, mikor először lapozgattam. Máig is lenyűgöz.
– Milyen zenét szeret?
– Szüleim jóvoltából már kisgyermekként nagyon megszerettem az operát, majd később a szinfonikus klasszikus zenét, de az ötvenes évek közepétől a rock and roll, majd később a brit rock vette át az uralmat nálam a zenében.
– Példaképei voltak?
– Igen, és vannak is! Liszt Ferenc, Niccolo Paganini, Mick Jagger, Pink Floyd.
– Kivel beszélgetne egy pohár bor mellett?
– Ha már bor, természetesen a szekszárdi borász barátaimmal.
– Mindenkiben megbízik?
– Akikben meg kell bíznom, azokban általában igen. És vannak helyrehozható történetek is. Közismert, hogy az amerikai rapsztár, Kanye West egy eredeti dalunkat, a Gyöngyhajú lányt beleapplikálta az egyik dalába. Megdöbbentünk, de végül nem is volt bíróság előtt az ügy. Megjelent a nagylemezén a mi számunk, majd a menedzsmentje hosszas tárgyalások után megegyezett a Hungarotonnal.
Mint kiderült, Kanye West az USA-ban egy chicagói lengyel étteremben hallott minket, s megkérdezte a pincérektől, hogy ez kinek a zenéje. Akik meglepődve kérdeztek vissza, hát nem tudja? Ez a magyar Omega együttes száma. Igen, a lengyeleknél mi rendkívül népszerűek vagyunk!
Így utólag úgy vagyok vele, megtiszteltetés, hogy egy ekkora név egyszer csak rátalál az 1969-es zenénkre, és két perc hosszúságban beleapplikálja a számába. Mégiscsak jó érzés, hogy az eltelt ötven évből maradt valami világszintű lenyomatunk.
– Került már igazán kellemetlen helyzetbe? Itt az ideje, hogy el is mesélje!
– Biztos, de konkrétumot most hirtelen nem tudok mondani. Azt hiszem, jól tudom kezelni a helyzetet.
– Milyen szakmát tanulna szívesen?
– Azt már az egyetemen megtettem. Az építészet, a megfagyott zene volt az életcélom, de nálam az felolvadt és zenévé változott.
– Gyűjt valamit?
– Emlékeket.
– Szokott felesleges dolgokat vásárolni? Mondjon egy példát!
– Nem szeretek vásárolni, ezért a felesleges dolgoknak nincs esélye.
– Kedvenc helye a világban, Magyarországon?
– Az otthonom.
– Mi jut eszébe a Balatonról?
– Második otthonom... Pici gyerekkoromtól a Balaton déli partján voltam. Még véget sem ért az iskola, mi már a nagypapánál voltunk, aki a partfeltöltések ellen sajátos módon küzdött. Amikor feltöltötték körülöttünk a partot, eladta a régi nyaralót, és újabb vízpartot vásárolt az árából.
Így Balatonszabadihoz, Széplakhoz és Akarattyához, s persze Aligához is sok szép emlék fűz. Köztudott hogy hajózunk. Nem érdemes sokszor a nyaralóban vagy a hajón sem aludni, mert Budapest vonzáskörében élve 75 kilométer a távolság a ház és a hajó között, negyven-ötven perc alatt hazaérünk.
– Mi a kedvenc sportja?
– Az atlétika, a foci és a Forma–1.
– Az okostelefonja mely funkcióit használja?
– A telefon funkciót.
– Mennyi idő alatt rakja ki a Rubik-kockát?
– Nem próbáltam, de Léna lányom már elég gyorsan forgatja, sőt kirakja.
– Tapasztalata szerint mit tudnak külföldön a magyarokról?
– Puskás, Rubik, Omega.
Kóbor János zenész az Omega együttes énekese. A Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett építészmérnöki diplomát. Az Omega rockegyüttes 1962-ben alakult, a zenekart gyakran emlegetik a „kelet Rolling Stonesaként”, mivel ugyanabban az évben jöttek létre, így a világ legrégibb aktív rockzenekarai közé tartoznak. 1972-es sokadik lemezük, a Gammapolis 650 ezer példányban fogyott el Magyarországon. A svájci Omega óragyár egy kis sorozatú, farmerhatású szíjjal ellátott, kék számlapos, exkluzív, automata óraszériát is legyártott a magyar együttes tiszteletére. Kóbor János többek között Liszt Ferenc- és Kossuth-díjas.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu