Bejelentették: ennyi hó várható Szolnokon, a kotrógépek már indulásra készek
szoljon.hu
Bokor Attila zenész, filmrendező mesél az olvasóknak a Képkocka sorozat aktuális beszélgetése alkalmából.
Kép: Bokor Attila Color zenekar énekese Fotó: Kállai Márton
– Milyen a viszonya a születési helyével, településével?
– Nagyon szeretem Debrecent, amely egy rendezett, visszafogott, kulturált, tiszta város volt akkor, s a mai napig is az. Egyetemi város sajátos hangulattal.
– Kisgyermekként mi foglalkoztatta?
– A körülöttem lévő világ hatásai, nagyapám irántam érzett szeretete. Tízéves koromtól kezdve pedig az, hogy mikor leszek már híres zenész. Onnantól fogva zenéltünk a testvéreimmel, és kódolva volt a fontossági sorrend. De nem kötelesség volt, hanem öröm.
– Kedvenc könyve?
– Az Egri csillagok. Magyar szívvel és lélekkel készült regény.
– Milyen zenét szeret?
– Mindenféle zenét, amely töltésében és előadásában jó és minőségi. A komplex jazzrockos műfajt nagyon szeretem, de a komolyzenében is kezdem látni azokat a részleteket, amelyeket az ember fiatalon, amikor teli volt energiával, nem vett észre.
Peter Gabriel az etalon, a Pink Floyd szövegileg és zeneileg lenyűgöz. Amikor a Táncdalfesztiválon a vendég, a The Nashville Teens játszotta a Tobacco Road számát, minden más értelmet nyert.
– Példaképei voltak?
– Nagy László költő, Ágh Istvánnal, a testvérével nagyon jóban voltam. Huszárik Zoltán, akinek tanítványa voltam, és kaptam tőle egy Bibliát útravalóul. És az édesapám. Ahogy öregszem, egyre jobban megértem a cselekedeteit. Mindent megtett értünk, miközben mi érthetetlenek, türelmetlenek voltunk vele szemben.
– Kivel beszélgetne egy pohár bor mellett?
– Vele.
– Mindenkiben megbízik?
– Sajnos igen. Mindenkihez úgy állok hozzá, mintha én lennék. Nem tudom a gonoszt látni magam előtt.
– Került már igazán kellemetlen helyzetbe? Itt az ideje, hogy el is mesélje!
– Jaj, sok olyan furcsa helyzetem volt, amiről nem tudom, hogy kellemetlen volt vagy sem! Azt napi szinten élem meg, hogy a környezetemben kommunikálok, és nem értik, mire gondolok, és ez a legnagyobb frusztrációm.
Zenészként, filmrendezőként sokat kutatok, és elmélyülve egy-egy témában nehezen értetem meg magamat. Egyfajta elvontság jön elő.
– Milyen szakmát tanulna szívesen?
– Ha újrakezdeném, világhírű zenész szeretnék lenni, aki évente negyvenmillió dollárt keres. Az előadóművészet, valaminek a közvetítése számomra meghatározó. Egyébként operaénekes szerettem volna mindig is lenni.
– Gyűjt valamit?
– Nem.
– Szokott felesleges dolgokat vásárolni? Mondjon egy példát!
– Igen, és nevet rajtam az egész család. Az interneten mindig rá tudnak venni arra, hogy nekem pont arra van szükségem. Ez az, ami rendbe teszi a nyakamat, a derekamat, a májamat, a lábamat, és én megveszem.
– Kedvenc helye a világban?
– Magyarország. Sok helyen éltem a világban, de leginkább szeretek itthon lenni. Ha nagyon szükséges mégis mondanom valamit, tény, hogy imádom Párizst.
– Magyarországon?
– A szülővárosom, Debrecen. És Pocsaj, ahol gyermekeskedtem, hatéves koromig éltem. Ott érzem az illatát a levegőnek.
Édesapám, Bokor Gyula hozta létre Pocsajban az emeletes általános iskolát. Emléktáblát helyeznek el az emlékére, s róla fogják elnevezni az egyik osztálytantermet. Büszke vagyok rá.
– Mi jut eszébe a Balatonról?
– Legelőször 18 éves koromban voltam ott. Debrecentől igen távoli helynek tűnt. Nagyon élveztem. Balatonföldváron van egy kis nyaralóm, sokkal jobban szeretek ott lenni, mint bárhol a világon, egy régi Expressz szálló kilencedik emeletén, a teraszon. Az az igazi kikapcsolódás, ha ott lehetek. Édesvíz, fürdés, nyugalom.
– Az okostelefonja mely funkcióit használja?
– Huhuhuu! Telefonálok, e-mailezek, SMS-ezek, messengerezek, közösségi portálokon vagyok! Az alapfunkciókat kihasználom.
– Mennyi idő alatt rakja ki a Rubik-kockát?
– Sohasem raktam ki. Viszont a Color együttesnek van egy száma, a Bűvös kocka. Mikor azt játszottuk, felhívtunk a közönség soraiból néhány embert a színpadra, s versenyezniük kellett.
A győztesnek volt jutalma, de már nem emlékszem, hogy mi volt az. Persze ez a számunk is a szerelemről szólt, rakom a kockát, de téged nem tudlak kirakni sohasem. Ez volt a nagy fejtörés többszöri próbálkozás ellenére is.
– Tapasztalata szerint mit tudnak külföldön a magyarokról?
– Tizenkét évig éltem az USA-ban, de negatív dolgot sohasem hallottam az országunkról. Az ismeretlenség szeretetével közelítettek meg minket, előfordult, hogy úgy mutattak be egy társaságban, itt van Attila barátom, aki csehszlovák. Nekik azért Kelet-Közép-Európa eléggé bonyolult.
Debrecenből induló, legendás zenekar volt a Color. Féltelek című számuk beivódott a magyar közönség lelkébe, aztán amikor a csúcson jártak, a Bokor fivérek mindegyike Amerikába disszidált. Bokor Attila a tengerentúlon filmművészetet tanult, aztán huszonhét éve hazaköltözött. Sikeres lett az 56 csepp vér című musicalfilmje 130 ezer nézővel. A Duna Tv programigazgatója, majd minisztériumi főosztályvezető, és Andy Vajnával együttműködve szerepe volt az új filmfinanszírozási rendszer létrehozásában. Most Romzsa Tódor munkácsi görögkatolikus püspök vértanúságáról forgat filmet.
szoljon.hu
metropol.hu
life.hu
mandiner.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu
borsonline.hu
vg.hu
origo.hu