Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem elég, hogy lassan felkészülhetünk a koronavírus-járvány második rohamára, újabb és újabb rettenetes betegségek felbukkanásáról ad hírt a világsajtó. Kínában bubópestises esetekre derült fény, Floridában pedig az agyevő amőba okozott megbetegedést.
Egy pásztor és egy 15 éves gyerek is megbetegedett bubópestisben Belső-Mongólia kínai részén. Pár nappal korábban a határ túloldalán, Mongóliában kapta el a fertőzést egy házaspár, miután mormotahúst ettek, tavaly novemberben pedig két bubópestises és két tüdőpestises beteget jelentettek arról a vidékről, ezért az év végéig a négyes skálán a második legerősebbnek számító készültséget vezették be a térségben.
Eszerint tilos mindazon állatok vadászata, fogyasztása és szállítása, amelyek hordozhatják a kórokozót, a Belső-Mongólia vidéki területeire utazókat, illetve a lakosságot pedig arra kérik, hogy fokozottan ügyeljenek a védekezésre, tartsák magukat távol a vadállatoktól, ne fogyasszanak vadhúst.
Az egészségügyi dolgozókat felszólították, hogy frissítsék fel ismereteiket a pestis tüneteiről, és kérdezzék ki a betegségre gyanús jelekre – például mással nem magyarázható lázra – panaszkodó pácienseket a korábbi utazásaikról. Jelenteni kell a beteg vagy elpusztult mormotákat is, a fertőzés oka ugyanis feltehetően e kis rágcsáló húsának fogyasztása.
A középkorban fekete halálként is emlegetett bubópestist (tudományos nevén Yersinia pestis) bakteriális fertőzés okozza. A kórokozót a rágcsálókon élő bolhák a csípésükkel terjesztik, de a fertőzés emberről emberre közvetlenül is terjedhet. A betegség orvosi segítség nélkül 24 órán belül halálos lehet, szerencsére a baktérium antibiotikumokkal elpusztítható.
Fekete halál
Minden idők leggyilkosabb kórokozója a Yersinia pestis. E ragályt a világtörténelem legszörnyűbb járványaként tartják számon, olyannyira, hogy népek, nemzetek sorsára is ez a mikroba gyakorolta a legnagyobb hatást – írja az Origo. Egy frissen publikált kutatásból kiderült, hogy a pestisbaktérium ma ismert változata egyenes ági leszármazottja annak, amelyik fontos szerepet játszott a Kelet-római Birodalom összeomlásában, a középkori Európa lakosságának megfeleződésében és a XIX. század végi nagy ázsiai epidémiában. Ha tehát csupán a genetikáját nézzük, a fekete halál ma is készen áll a pusztításra.
Csekély az esélye, hogy manapság nemzetközi járványt okozzon, az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint évente körülbelül 600 pestises megbetegedést jelentenek a Föld különböző országaiból.
Jellegzetes tünetek
A bubópestis elnevezés utal a fájdalmasan megduzzadó nyirokcsomókra – a bubókra. E bőr alatti gennyes csomókban felgyülemlenek a baktériumok, ahonnan a bolhák vérszívással könnyen felvehetik. Jellemző tünete még az orrvérzés, a nyugtalanság, a félrebeszélés, a tudatzavar és a láz. A fertőzés a panaszok jelentkezésétől számított néhány napon belül a beteg halálát okozhatja, ha nem jut idejében megfelelő antibiotikumos kezeléshez.
A higiéniai szabályok betartásával és a bolhacsípés elleni védekezéssel lehet tenni a megelőzése érdekében. Létezik ellene védőoltás, de csupán 3–6 hónapig ad védelmet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu