Alpesi cunami söpörte el az osztrák községet
origo.hu
A NASA tudományos főmunkatársaként konkrét adatokkal bizonyította be, hogy nem a légköri szén-dioxid mennyiségének a növekedése okozza a Föld átlagos felszínhőmérsékletében kimutatható változásokat. Dr. Miskolczi Ferenc légkörfizikus Amerikában él, nemrég hazalátogatott. Ekkor beszélgettünk vele.
Kép: Miskolczi Ferenc légkörfizikus Budapesten 2020 09 09 Fotó: Kállai Márton
– Nem mindenki jut el az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatalhoz, vagyis a NASA-hoz légkörfizikusnak! Önnek hogyan sikerült?
– Elég rögös út vezetett odáig. A pályámat 1971-ben kezdtem az Országos Meteorológiai Szolgálat Légkörfizikai Intézetében, a sugárzási osztály vezetője voltam. Aztán az 1980-as évek elején lehetőség nyílott a külföldi munkavállalásra, és családostól kiköltöztem Nigériába, egy egyetemen tanítottam négy évig. Szó se róla, nagy kaland volt.
– Miért pont Nigériát választotta?
– Egyrészt, mert ott kerestek fizikust, másrészt, mint utólag kiderült, egy fejlődő afrikai országból könnyebb a kapcsolatot felvenni a világ legnagyobb kutatóintézeteivel. Ekkor már javában foglalkoztam az üvegházhatás problematikájával, és mivel rátaláltam egy ezzel kapcsolatos projektre Triesztben, ott akartam folytatni a munkámat. Szerencsére felvettek.
Két év alatt sikerült kifejlesztenem egy sugárzásátviteli szoftvert, ha úgy tetszik, referenciakódot, melynek lényege az, hogy nem rögzített, hanem változtatható, ám bizonyítottan korrekt adatokra épül. Tudomásom szerint a légköri sugárzási komponensek számítására alkalmas pontosabb szoftver a mai napig sem létezik.
– Erre figyeltek fel a NASA-nál?
– Ezt ott is használták, tehát tudhattak rólam. De mielőtt oda kerültem volna, előbb a Marylandi Egyetemen tanítottam, ahonnan „átcsábítottak” a Raytheon nevű amerikai céghez, ahol a légköri ózontartalom műholdas mérését célzó berendezés kalibrációs problémáin dolgoztam. Végül pedig a NASA következett, ahová pályázat útján jutottam be, 2001 és 2006 között a Langley Research Center tudományos főmunkatársa voltam.
– Miért pont az üvegházhatás elmélete érdekelte?
– Az infravörös sugárzásátvitel mérésének teljes körűvé tétele volt a feladatom, ehhez el is készült egy berendezés, amivel már az ismeretlen tartományokat is lehetett észlelni.
Nagyban megkönnyítette a munkámat, hogy még odahaza, a szocializmus idején létezett a kelet-európai országok között egy űrkutatási együttműködés, az Interkozmosz, akkor kezdtem írni az oroszoknak egy műholdas sugárzásméréssel kapcsolatos szoftvert. Lényegében ezt fejlesztettem tovább a NASA-nál, nyilván egészen más technikai és anyagi körülmények között.
– Elismerték a felfedezéseit?
– Elég magas fizetésem volt, ha az elismerésnek számít. A kutatásaim végeredményét azonban már nem fogadták kitörő lelkesedéssel. Ugyanis arra a következtetésre jutottam, hogy az üvegházhatás állandó. Hiába nő a légkör szén- dioxid-tartalma, a légkör optimális abszorpciós tulajdonsága – azaz a gázok vagy gőzök atomjai, molekulái folyadékkal vagy szilárd testtel érintkezve abban elnyelődnek –, az egyensúly mindig az energiamegmaradás törvényének megfelelő módon állandósul.
Az én egyenletem konklúziója homlokegyenest más, mint a klímapolitikusok, a folyamatosan pénzelt tudósaik vagy a szén-dioxid-lobbi képviselőié, akik azt szajkózzák, hogy ha minél több szén-dioxid kerül a légkörbe, annál nagyobb lesz az abszorpció, mi pedig a végére meg fogunk sülni.
– Bosszantja, hogy a tudósok szavát meg sem hallják?
– Engem ez nem érdekel. A valódi kutatók, légkörfizikusok, illetve a politikusok és a zöldek megnyilvánulásai között ég és föld különbség van. Nem zavar, ha valaki a világ megmentője szerepében tündököl vagy apokaliptikus természeti katasztrófát vizionál. Erre a szintre soha nem lépnék vissza.
Azt sem gondolnám, hogy az ilyen önjelölt klímapápáknak kellene irányt mutatniuk, vagy éppenséggel a szén-dioxidot egyedüli felelőssé tenniük a globális felmelegedésért.
– Ön azt állítja, nem csak a szén-dioxid a ludas.
– Számításaim szerint hatvan év alatt 0,8 Celsius-fokot melegedett a felszíni hőmérséklet. Azt egy percig nem vitatom, ha a gázkonvektoron feltekerjük az adagológombot, nyilván a több tüzelőanyag következtében melegebb lesz a szobában.
Ellenben, ha a légkörben emelkedik a szén-dioxid-tartalom, az még nem váltja ki ugyanezt a hatást, mert a fizikai törvények bármennyi abszorpciót megengednek, mindazonáltal a vízgőzzel való szabadon gazdálkodás révén úgyis megteremtődik az egyensúly. A rendszernek a szén-dioxid-hatás eliminálására a melegedésen kívül számos egyéb kompenzációs lehetősége van, gondoljunk csak a felhőzet vagy a tengeráramlatokat szerepére.
– Vagyis: nem lehet megrögzötten azt állítani, hogy a kutya harap, mert teszem azt, az egér is haraphat.
– Na, ez jó hasonlat! Maga a folyamat sokkal bonyolultabb, mint hogy egyetlen kiválasztott tényezőre rá lehessen húzni. Az egzakt egyenleteknek tízezer számra léteznek paraméterei és kombinációi. A légköri jelenségeket rengeteg kiváltó ok befolyásolhatja, például a Nap változásai is hatnak a klímára. Ebben a szén-dioxid növekedésének minimális szerepe van.
– Mikor kezdődött a konfliktusa a NASA-nál?
– Abban a pillanatban, hogy publikálni akartam az állami üvegházhatás-elméletet cáfoló eredményeimet. Évekig ültek rajta, végül megtiltották a nyilvánosságra hozatalát, a témát befejezettnek nyilvánították. Gondolkodás nélkül beadtam a felmondásomat. Próbáltak marasztalni, más munkát javasoltak.
Én viszont folytatni akartam, amit elkezdtem, de már szabadúszóként. Aztán elengedtek. Semmivel sem tudtak zsarolni, és semmivel sem tudtak ott tartani. A feleségem tanárnőként dolgozott, az ő keresetére számíthattunk. Mindig is konszolidáltan éltünk a virginiai Hamptonban, adósságunk sem volt. Ma már nyugdíjasok vagyunk, a fiaink mérnökök lettek, Amerikában alapítottak családot, itt született első fiúunokánk is.
– Talált partnereket a további kutatásaihoz?
– Azóta kanadaiakkal, ausztrálokkal, kínaiakkal és magyarokkal dolgozom együtt. Senki nem érdekből, hanem érdeklődésből állt mellém.
– Itthon is felfigyeltek az elméletére: a Magyar Tudományos Akadémia 2011 elején elvégezte kutatási eredményeinek kritikai vizsgálatát. Zágoni Miklós fizikus nem talált lényegi hibát az ön számításaiban, ugyanakkor azt írja, hogy azok „alátámasztják a szén-dioxid-kibocsátás globális korlátozására irányuló nemzetközi erőfeszítéseket”. Hogy is van ez?
– Zágoni a részleteket, a konkrét adatokat nem tudta megcáfolni, de számomra érthetetlen módon azt a konklúziót vonta le, hogy a szén-dioxiddal igenis kereskedni kell, vagyis a karbonlobbi támogatása mellett tette le a voksát. Természetesen válaszoltam a jelentésére.
De én a támadásokhoz, az ellehetetlenítésemet célzó próbálkozásokhoz már hozzászoktam, szinte csak a durva megnyilvánulásokat lehet rólam olvasni az interneten, a referenciáimat már mind eltüntették. Megyek tovább az utamon, majd az idő engem igazol. A végtelenségig nem lehet hazudni.
– Elfogadja, hogy klímaszkeptikusnak nevezik?
– Részemről fizikus vagyok. Semmilyen mozgalomhoz nem csatlakozom. Ha a világ bármely pontján létezik olyan tudós, akivel eszmét tudok cserélni, az nekem mindennél többet jelent.
– Sokan tudományos szemfényvesztésnek, világméretű átverésnek tartják a globális felmelegedést, vagyis a szén-dioxid-kibocsátás növekedése nem okozhatja az üvegházhatás növekedését, az üvegház növekedése pedig nem okozhatja a felszíni hőmérséklet növekedését, hiszen a felszíni hőmérséklet emelkedésével kisebb lett az üvegházhatás. Miért nem erről cikkezik a világsajtó?
– Azon múlik, hogy ki uralja a médiát. Az embereket úgy lehet manipulálni, ahogyan „odafönt” akarják. A klímaválsággal való fenyegetéssel félelmet és bűntudatot lehet ébreszteni az emberekben. Amikor a téma kikerült az őszinte és hiteles tudósok kezéből, ott lett vége a légkörfizikával foglalkozó tudományágnak.
– Mégis, milyen következményei lehetnek a létező-nem létező felmelegedésnek?
– Több milliárd éves a bolygónk, nem hinném, hogy az emberiség veszélyben lenne. Ennél sokkal szélsőségesebb körülmények között is létezett élet, sőt manapság az Egyenlítőtől a sarkvidéki területekig benépesült a Föld. Ha száz év alatt 0,1 Celsius-fokot emelkedik a hőmérséklet, nem valószínű, hogy attól baja lenne bárkinek is.
Tudunk alkalmazkodni az éghajlati viszonyokhoz, legyen az mínusz ötven vagy plusz ötven fok. Vagy fázunk, vagy izzadunk. Ilyen egyszerű.
origo.hu
borsonline.hu
magyarnemzet.hu
szon.hu
koponyeg.hu
mindmegette.hu
vg.hu
ripost.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
origo.hu