Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
magyarnemzet.hu
A befolyás valakinek az a kivételes képessége, helyzete, hogy sokat tehet, elérhet, elintézhet. Nyaranta két magazin is közzéteszi a legbefolyásosabb hölgyek névsorát, akik közül most többeket bemutatunk összeállításunkban.
Kép: Britain's Queen Elizabeth II rides Balmoral Fern, a 14-year-old Fell Pony, in Windsor Home Park, west of London, over the weekend of May 30 and May 31, 2020. (Photo by Steve Parsons / POOL / AFP), Fotó: STEVE PARSONS
Kezdjük a külföldi hölgyekkel. A New York-i Ceoworld magazin lajstromának szereplői sorából immár több esztendeje „kihagyhatatlan” a 66 éves német kancellár, Angela Merkel, aki – országa első női kormányfőjeként – másfél évtizede áll hazája élén.
Hamburgban született, az egykori NDK-ban nőtt fel, kvantumkémiai doktorátust szerzett. Kontinensünk legerősebb gazdaságának vezetője, az Európai Unió meghatározó személyisége. A 94 éves II. Erzsébet 1952 óta, azaz 68 esztendeje az Egyesült Királyság és a nemzetközösségi királyságok – s egyben a világ – leghosszabb ideje trónon lévő uralkodónője (Viktória királynő uralma 1837–1901 között, 64 évig tartott).
A listán az élboly tagja Nancy Pelosi, az Egyesült Államok Képviselőházának 80 éves elnöke (az első nő, aki e magas posztot betölti), a 61 éves Nirmala Sitharaman indiai pénzügyminiszter, a 35 éves Sanna Marin finn miniszterelnök, a 87 éves Ruth Bader Ginsburg, az amerikai legfelsőbb bíróság társbírója. „Örökös” szereplő a 66 éves Oprah Winfrey amerikai televíziós műsorvezető, producer, üzletasszony, akinek a beszélgetőműsora 1986–2011 között hatalmas sikert aratott, s a véleményére ma is mindenki odafigyel.
Az 55 éves Melinda Gates – a világ egyik leggazdagabb embere, Bill Gates amerikai üzletember, szoftverfejlesztő, feltaláló felesége – diplomaszerzés után a Microsoftnál dolgozott, majd úgy döntött, hogy családját és jótékonysági munkáját helyezi előtérbe.
A házaspár alapítványának küldetése a világ legszegényebb országaiban a nélkülözés csökkentése, az egészségügyi ellátás javítása, míg az Egyesült Államokban az oktatási lehetőségek és az információs technológiához hozzáférés támogatása. Melinda Gates üzenete: „Ha az emberiség javát akarod szolgálni, javíts a nők helyzetén! Ha hozzájárulsz egyetlen nő felemelkedéséhez, az emberi nem felemelését szolgálod.”
S ha már óriáscéget említettünk: a YouTube vezérigazgatója, az 52 esztendős Susan Wojcicki történelmet, irodalmat és informatikát hallgatott az egyetemen, később közgazdasági diplomát szerzett. Az 50 esztendős Sheryl Sandberg a Harvardon kapott üzleti diplomát, hat évet dolgozott a Google alelnökeként, jelenleg a Facebook ügyvezető igazgatója.
Kontinensünkön tisztsége okán három hölgy is befolyásosnak számít. A 62 éves német orvos, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az elmúlt év végén lépett hivatalba. A 64 éves francia Christine Lagarde közgazdász a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2011 és 2019 között betöltött vezérigazgatói posztjáról – ahol utódja a 67 éves bolgár közgazdász Kristalina Georgieva-Kinova (kontinensünk keleti feléből az első) lett – az Európai Központi Bank (ECB) elnökévé avanzsált.
Kortárs feleségek
Clementine Churchillről (1885–1977) férje, Winston Churchill brit miniszterelnök mondta: nélküle képtelen lett volna elérni legfontosabb célját, a náci Németország legyőzését. Számos fontos ügyben kérte a véleményét, illetve a segítségét tévedései korrigálásához. Churchill és felesége egyik este sétálni indultak Londonban, amikor odalépett hozzájuk egy utcaseprő, és beszédbe elegyedett Clementine-nal. Amikor a férfi elköszönt, Winston így szólt a feleségéhez: – Látod, drágám, milyen jól tetted, hogy nem hozzá mentél feleségül, hiszen akkor most egy utcaseprő lenne a férjed. – Nem, édesem – válaszolta Clementine –, ha hozzá mentem volna feleségül, akkor most ő lenne a miniszterelnök. Eleanor Roosevelt (1884–1962) az Egyesült Államok first ladyje segítette férje, Franklin D. Roosevelt elnök kormányzati és világháborús politikáját, majd támogatta a Marshall-tervet és a NATO megalakítását. 1941-ben alapítója volt a Freedom House kormányszervezetnek, amely az idők során hevesen ellenezte a közép- és dél-amerikai diktatúrákat, a dél-afrikai apartheidet, a Prágai Tavasz elnyomását, Afganisztán szovjet megszállását, az emberi jogok súlyos megsértését Kubában, Burmában, Kínában és Irakban, illetve a lengyelországi Szolidaritás mozgalom és a Fülöp-szigetek demokratikus ellenzéke mellé állt.
Evezzünk hazai vizekre. A Forbes – a legrégebbi (103 éves) amerikai üzleti magazin – magyar kiadása legbefolyásosabb honfitársnőink számbavételekor figyelembe vette, hogy ki-ki mekkora vagyonért és létszámért felel, milyen lobbierővel rendelkezik piaci szervezetekben, kormányzati vagy nemzetközi szinten.
E tekintetben az üzleti életben kiemelkedő személyiség Hegedűs Éva, a Gránit Bank többségi tulajdonosa és elnök-vezérigazgatója. Háromszázmilliárd forint felett diszponál, 120 alkalmazott munkáját irányítja. Dolgozott helyettes államtitkárként a pénzügyi irányításban, illetve a versenyszférában Csányi Sándor és Demján Sándor mellett.
Heiszler Gabriella, a Spar – a kiskereskedelmi szektor második legnagyobb árbevételét produkáló cége – ügyvezető igazgatója fontos feladatának tartja, hogy kilenctized részben magyar árut kínáljanak az áruházlánc 570-nél is több üzletében, miközben állandó figyelemmel kíséri az alkalmazottak jövedelmét és munkakörülményeit.
Kolosi Beáta, a Líra Könyv Zrt. vezérigazgatója a könyvpiac második legnagyobb, kilenc kiadót egyesítő cégét vezeti. Szívügye a gyermekirodalom, amelynek bevételéből az UNICEF munkáját támogatja. A dokumentumfilmes hátterű Mécs Mónika filmproducer – férjével, Mesterházy Ernővel – az M&M Film alapítója, számos fesztiváldíjat nyert film (például Csak a szél, Testről és lélekről) megalkotásában vett részt.
Befejezésül szóljunk róluk, akik a befolyásos nők sorában minden gyermekre felmérhetetlen, örök életre érvényes hatást gyakorolnak. Igen, ők az édesanyák, akiknek egyformán a legnagyobb hatalom és felelősség adatott meg: a jövő generációjának sorsát alapozzák meg.
magyarnemzet.hu
ripost.hu
origo.hu
mandiner.hu
duol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
borsonline.hu
mandiner.hu
nemzetisport.hu
origo.hu