Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k…rva nagy következményei lesznek”
origo.hu
Ötven éve szerepel a filmvásznon James Bond. Erre az alkalomra pedig ünnepi ital dukál, s nem az a bizonyos Martini, hanem inkább pezsgő, méghozzá francia, a legjobbak közül való.
Felrázva, nem keverve! – utasítja rendre szinte minden James Bond-filmben a híres 007-es ügynök a bármixereket. Ez ugyan a szuperkém Martinijére vonatkozik, amit olajbogyóval fogyaszt a vérfagyasztó kalandoktól megfáradt sármőr.
Azt viszont talán csak kevesen tudják, hogy James Bondnak kedvenc pezsgője is van, méghozzá természetesen francia, a buborékos italok őshazájának számító Champagne-ból. Ezt az italt a Bollinger, a brit királyi család hivatalos beszállítója készíti már régóta, amely az egyik legkiválóbb ebben a műfajban évszázadok óta.
A napokban Etyek vendége volt a cég globális értékesítési igazgatója, Guy de Rivoire úr a Rókusfalvy-birtokon megrendezett pezsgőkonferencián. A koronavírus-járvány miatt ugyan le kellett mondania a személyes megjelenést, de videokivetítő segítségével, online közvetítésben tartott előadást a vendégeknek.
Ez már szinte olyannak tűnt, mintha valamilyen James Bond-filmbe csöppentünk volna, amelyben a modern technikát kell segítségül hívni a kapcsolattartáshoz, mert az emberiséget sújtó katasztrófa fenyeget, amitől meg kell menteni a világot. Az igazgató meg is említette, hogy néha maga is kémfilmben érzi magát az ilyen helyzetek miatt.
És hogy miként lett James Bond kedvence az általuk gyártott pezsgő? A hírek szerint csak 1979-ben döntötte el a Bond-filmek legendás producere, Cubby Broccoli, hogy eztán csak Bollinger dugók pukkanhatnak a filmvásznon, de Rivoire úr szerint ez nem teljesen igaz. Beszámolója szerint ez már akkor eldőlhetett, amikor Viktória királynő a pincészetük alapítóját, Bollingert lovaggá ütötte.
Ezt követően határozott úgy a James Bond-regények szerzője, Ian Fleming brit író, hogy a könyveiben ez az ital szerepel a 007-es ügynök egyik mániájaként. Fleming, aki az írói pályája előtt a Brit Haditengerészeti Hírszerzésnek dolgozott, nyugdíjazása után vett egy házat Jamaicán, amit elnevezett Goldeneye-nek. Itt írta híres regényeit, köztük a Casino Royalt is.
Valamikor ekkoriban találhatta meg a Bollingert, amit maga is előszeretettel kortyolgathatott. Arról persze, hogy a filmproducer tette-e igazán a köztudatban James Bond pezsgőjévé a Bollingert, vagy maga az író, már megoszlanak a vélemények. Az viszont nem véletlen, hogy a brit korona viselőjének köszönhetően ma lényegesen több Bollinger pezsgőt adnak el Nagy-Britanniában, mint Franciaországban, ahol az ital készül. A franciáknak csak a készlet 17 százalékát sikerül értékesíteni, annyira nagy a kereslet erre a nedűre a szigetországban.
Guy de Rivoire úr előadása szerint pedig a cégük 1829-ben úgy indult, hogy a francia igényeknek fog megfelelni. Három ember alapította, egyikük földbirtokos volt, a másik kitalálta, hogy ezekre a termőhelyekre szőlőt kell telepíteni, a harmadik az értékesítéssel foglalkozott. Az alapanyag pedig nem is lehetett más, mint a környéken legjobban beérő és legjobb minőséget adó Pinot Noir. Ez is lett a zászlósboruk, és ebből készítenek a legtöbbet azóta is.
A pincészet tulajdonosainak volt egy másik ideájuk is: elhatározták, hogy az érleléshez csak tölgyfa hordókat alkalmaznak, amelyek készítéséhez a környékről szerezték be a fát a kádármesterek. Nyolcvan évvel ezelőtt, Jacques Bollinger, a Bollinger-ház vezetőjének halála után a felesége, Élisabeth Bollinger vette át a pincészetet.
A hölgy 1941-ben, 42 évesen, gyermektelenül özvegyült meg, nem volt kérdés számára, hogy a pezsgővel és a borral továbbra is foglalkozni kell. A világpolitikai helyzet azonban nem éppen ennek kedvezett, a II. világháború alatt a piac összeomlott és folyamatosan egyensúlyoznia kellett: a legenda szerint például egy darabig kénytelen volt a náci megszállókat is ellátni pezsgővel.
Amikor pedig 1944-ben Aÿt lebombázták az amerikaiak, megnyitotta a pincéit a helyiek számára, hogy oda meneküljenek, sőt a temetéseket is maga szervezte. Mivel benzinhez nem lehetett hozzájutni, biciklivel járta és felügyelte az ültetvényeit. A háború után aztán újabb területeket vásárolt, ezzel érte el a birtok a mai 175 hektáros nagyságát. Az angol újra szállíthatott, és neki sikerült elérni, hogy a Bollinger a brit királyi család hivatalos pezsgője lett.
De térjünk vissza James Bondra! A Bollinger-ház természetesen igyekszik meglovagolni a kémfilmekből szerzett ismertséget is. A 007-es filmekben ugyanis rendszeresen felbukkan a pezsgő, eddig összesen 22 alkotásban szerepelt, s legtöbbször a Bollinger.
Ez az ital először 1973-ban jelent meg a filmvásznon, az „Élni és halni hagyni” egyik jelenetében, majd ezt követően 12 Bond-filmben találkozhattunk vele. Ebből a szempontból még a Dom Pérignont is lepipálta. Ezt kihasználva nemrég a Bollinger marketingesei előrukkoltak egy fegyver hangtompítójának álcázott különleges pezsgővel, egy 2002-es Grande Année-val.
A dobozt természetesen Bond titkos kódjával lehet feltörni. A különlegességhez azonban nagyon nehéz hozzájutni, csak a londoni Harrods áruházban árusították, ha még van belőle egyáltalán. A készlet ugyanis mindössze 30 ezer darabos, egy palack ára pedig 150 font, azaz nem kevesebb, mint 50 ezer forint. Szerencsére azonban lőni nem lehet vele, legfeljebb pezsgősdugót.
origo.hu
mindmegette.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
veol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu