Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokszor a férfiak forradalmának szokták nevezni az 1956-os eseményeket, így keveset tudunk arról, hogyan élték meg a nők, az értelmiségi lányok. Hogyan szeretett egymásba Bárány János felkelőparancsnok és Hajnal Klára? Mi lett azzal a forradalmár lánnyal, akinek fotója bejárta a világsajtót? És valóban gyilkolt-e Tóth Ilonka?
Hogyan vezetett a nők útja 1956-hoz? Csupán 1945 után kaptak választójogot, és ezután felvételizhettek bármelyik egyetemre – mondhatni kinyílt előttük a világ. A vidékről Budapestre kerülő fiatal lányok sokszor a tanulás mellett cselédként vagy gyárakban dolgoztak. Mindenesetre nem véletlen, hogy az október 23-án készült felvételeken számtalan nőt látni a tüntetők között – összegezte az előzményeket Tóth Eszter Zsófia történész, társadalomkutató a Budapesti Történeti Múzeum Gótikus termében tartott előadásában.
Miután az események radikalizálódtak, a nők hagyományos szerepe került előtérbe. Kevesen ragadtak fegyvert közülük (a fegyveres szabadságharcosoknak hozzávetőleg az egytizede lehetett nő), inkább gondoskodtak a családjukról vagy a forradalmárokról. A kivégzett 229 személy közül hat volt nő, és akiket halálra ítéltek, azok majd’ mindannyian vagy fegyverrel harcoltak, vagy fegyvert rejtegettek. (A halálra ítéltek leghíresebbike Wittner Mária, akinek gondolatait két hete olvashatták a Szabad Föld hasábjain; visszakereshető: www.szabadfold.hu)
Mai fejjel joggal merül fel bennünk a kérdés: miért tudtak a nők vagy a tizenéves pesti srácok fegyverrel bánni? A tudást az ellenség, a kommunisták adták a kezükbe az 1956-ot megelőző években, ugyanis a „Munkára, harcra kész” sportmozgalom keretei között megtanították a fegyverhasználatra a fiatalokat.
Tompa utcai szerelem
A szabadságharc kapcsán ritkán beszélünk róla, pedig a barikádok mögött több szerelem is szövődött. Például Bárány János és Hajnal Klára között.
A munkásfiú, Bárány János október 25-én csupán azért jött be a városba Csepelről, mert nem kapott otthon kenyeret. A csepeli HÉV végállomása közel van a Tompa utcához, és ahogy befelé tartott, egy konfliktusra lett figyelmes felkelők és rendőrök között.
Sikeresen lecsitította a felkelőket, mondván, hagyják az önbíráskodást, majd rendes bírósági eljárásban elítélik a rendőröket, hiszen – ahogyan akkor mindenki hitte – úgyis győzött a forradalom. Határozott fellépése annyira megtetszett a forradalmároknak, hogy rövidesen ő lett a Tompa utcai felkelők parancsnoka. Megkedvelték, és Bordósipkás Jancsinak hívták, mivel annyira ritka volt a bordó színű svájcisapka ebben az időszakban.
Habár október 23-a szép napsütéses volt, utána zordabbra vált az idő, és a Tompa utcai családok gyakran behívták a forradalmárokat megmelegedni egy-egy teára. Így ismerkedett meg Bárány János a Hajnal családdal és lányukkal, Klárával, akivel első látásra egymásba szerettek. A lány ezután mindenhova követte a férfit.
Amikor november 4-én az oroszok bevonultak, a Tompa utcaiak még egy-két napig tartották magukat. Bárány Jánost és Hajnal Klárát mindenki arra biztatta, hogy meneküljenek külföldre. Sajnos későn indultak el, és a határőrök elfogták őket Horvátzsidánynál. Háromnapi fogság után szabadon engedték őket, de a férfit 1957 elején újból letartóztatták.
A lány ezután is végig kitartott mellette, látogatta a börtönben, tanúvallomásaiban mindig mellette szólt. Bárány Jánost végül kivégezték, 29 évesen. Hajnal Klárát megfosztották attól, akivel igazán boldog lehetett volna.
Világhírű újságcímlap
A mindössze 15 esztendős Szeles Erika Kornélia szintén néhány évvel idősebb barátja révén került bele a fegyveres cselekmények sűrűjébe. November 13-án pedig már ott szerepelt a dán Billed Bladet című újság címlapján: dacos tekintettel, orosz dobtáras géppisztollyal a vállán, vattakabátban. Fényképe bejárta az egész világot, csakhogy mire megjelent a lap, Erika már a szabadságharc hősi halottai között nyugodott.
Angyalföldi családból származott, csupán hároméves volt, amikor elvesztette édesapját. Az 1940-es évek végén a Red Barnet nevű egyesület szervezésében más nehéz sorsú gyerekekkel együtt három hónapot Dániában töltött, az ott megszerzett kis nyelvtudás minden bizonnyal szerepet játszott abban, hogy a dán újságírók róla készítettek fényképeket ’56-ban.
A forradalom kitörésekor szakácsnak tanult, és a Béke Szállóban dolgozott. Noha a fotó elkészültekor fegyver volt nála, később fehér köpenyben, vöröskeresztes karszalagban segített a sebesülteken. Eközben érte őt a halálos sorozat november 7-én a Blaha Lujza térnél.
Egy 1956-ban szintén 15 esztendős fiúra, Hennig Schultzra mély hatást gyakorolt a Billed Bladet említett címlapfotója. Olyannyira, hogy évtizedekkel később, már mint nyugdíjas, előbb az interneten, majd Magyarországra jőve kutatni kezdett a lány után. Habár a múzeumoktól kezdve az újságokon át minden követ megmozgatott, nem járt sikerrel.
Tossenberger Adél, az egykori Hírszerző című lap szerzője folytatta a kutatást, és azonosította Szeles Erikát a címlapon lévő lánnyal. Továbbá megtalálta a 15 esztendősen elhunyt lány sírját a Kerepesi temetőben, akinek fejfáján ma csak ennyi olvasható: „Felejthetetlen egyetlen drága kicsi lányom Erikám, 1941. I. 6. – 1956. XI. 7.”
A forradalom leverése után is komoly szerep hárult a nőkre. Hozzájuk fűződik a szovjet bevonulás után egy hónappal, december 4-én szervezett néma tüntetés. Az asszonyok és lányok némán hajtottak fejet a Hősök terén az ismeretlen katona sírjánál, megmozdulásukat a karhatalmisták oszlatták szét.
A későbbiekben is sokszor a nők ápolták a forradalom emlékét és tartották össze a családot, amikor férjük börtönben vagy internálótáborban raboskodott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu