Tömeges autó visszahívás: az Öné is köztük van?
origo.hu
Idén 1600 éves az Adria királynője. Velence mindig sok-sok meglepetést tartogat látogatóinak, ez az esztendő pedig különösen bővelkedik rendkívüli eseményekben. A víz és a tenger szerelmeseinek „szent ügye” a minden évben pünkösdkor megrendezésre kerülő Velencei Vogalonga.
Kép: Grand Canal and Basilica Santa Maria della Salute in Venice, Fotó: Shutterstock
Evezősökkel teltek meg Velence lagúnái és a várost övező tenger május közepén. Akinek volt már szerencséje részt venni az evezős ünnepen, állítja: a város ilyenkor mutatja igazi arcát. Egy napra megáll a zavaró motoros forgalom, helyette kielboatok, kajakok, kenuk, sárkányhajók és gondolák, mindenféle kézi hajtású vízi jármű lepi el a csatornákat.
Az idei jubileumi év rangját emelte, hogy kivételes módon a haditengerészet megnyitotta a velencei arzenál kapuit a Vogalonga evezősei előtt, így a csónakok áthaladhattak a forgalom elől általában elzárt vízi szakaszon, a Rio delle Galeazzén.
Cölöpök erdeje
A velencei lagúna hozzávetőleg 1300 négyzetkilométernyi mocsaras területen húzódik az Adriai-tenger északi részén, 118 kisebb-nagyobb sziget, két jelentős folyó, a Pó és a Piave torkolata között. A mai Velence körül számtalan cölöpöt láthatunk: ezeket a homokos zátonyokra verték le még évszázadokkal ezelőtt, így jelezték és jelzik ma is a halászoknak és a hajósoknak a hajózható útvonalakat, valamint az elsüllyedt hajók roncsait.
De ejtsünk néhány szót arról, mi is a Vogalonga. Az egész egy baráti regattával kezdődött 1974-ben, Szent Márton napján. A társaság tagjait közös cél hozta össze: az egykor a világ legerősebb városállamának védelme fegyverek helyett evezőlapátokkal. Egyszerre álltak össze Velence ősi hagyományát, a velencei stílusú evezést (voga alla veneta) pártolók, és akik a lagúnákban károkat okozó motorosok hullámkeltése ellen tiltakoztak. Ez volt a „hosszú evezés”, olaszul Vogalonga.
A demonstrációhoz évről évre egyre többen csatlakoztak, így mára több lett a külföldi résztevő, mint az olasz. A tengeren, a lagúnákon és a szigetek közötti evezés lehetősége annyira vonzó, hogy a Vogalonga hamarosan Európa vízi népeinek evezős ünnepévé alakult át, melyen részt vett a város valamennyi evezős társasága.
Mára pedig a világ minden részéről Velencébe özönlenek a vizek szerelmesei, hogy részt vegyenek a „hosszú evezésen” a Velence–Burano–Murano útvonalon, s hogy szolidaritásukat fejezzék ki Velence ősi evezős hagyományai és a város épsége mellett.
Számos veszély fenyeget
A jubileumi rendezvények egy része október végén egybeesik az idén Olaszország fővárosában, Rómában megrendezésre kerülő, a világ húsz legerősebb gazdasági hatalmát tömörítő G20-csúcstalálkozóval, melynek fő témáját a globális fejlődés perspektívái adják. „Ez a találkozó Velence és egész Olaszország szimbolikus újrakezdésének fázisát jelképezi. Remélem, hogy a velencei csúcstalálkozó és a város 1600., jubileumi évének ünneplése egy új korszak alapját jelenti – nyilatkozta Luigi Brugnaro polgármester. Velence két mai állandó veszélyforrása az eliszaposodás és az acqua alta, azaz a városba betörő tenger, a magas víz. A XX. század második felétől a környék vegyi üzemeinek, kőolaj-finomítójának környezetszennyezése és a közlekedési eszközök légszennyezése miatt egyre gyorsuló ütemben zajlik a város építészeti emlékeinek pusztulása, süllyedése.
Pünkösdkor a Dózse-palota elől ágyúlövésre indul a páros, négyes, nyolcas, húszas gondolákból, tengeri evezős hajókból, kenukból, kajakokból, sárkányhajókból álló több mint hétezer fős csapat.
A rajt után hamarosan kiérnek a tengerre, eleveznek a két apró sziget, Sant’Erasmo és San Francesco del Deserto partjai mellett, majd Burano szigeténél fordulnak, aztán Murano szigetén keresztülevezve, a Canal Grandén át érkezik vissza az ezerszínű hajókavalkád a Dózse-palotához. A Vogalonga idején a banán, narancs dobálása és a taps Velencében mindenkinek kijár.
origo.hu
borsonline.hu
origo.hu
hirtv.hu
haon.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu