Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
magyarnemzet.hu
Mindannyian meghalni születtünk, a különbség az az intenzitás, amely mellett az életünkben döntünk – mondta egy interjúban minden idők legnagyobb olasz filmcsillaga, Gina Lollobrigida. A 95 éves korában elhunyt díva kalandokban bővelkedő életet élt.
Kép: Róma, 2023. január 16. 1950. január 1-jén készült kép Gina Lollobrigida olasz színésznőről Rómában. Gina Lollobrigida, az 1950-es és 60-as évek egyik legismertebb olasz filmcsillaga és szexszimbóluma 95 éves korában elhunyt - közölte 2023. január 16-án a színésznő családja. MTI/AP/LaPresse, Fotó: LaPresse
Luigia Lollobrigida a Rómához közeli Subiacóban, egy festői kis faluban született 1927-ben, és ott nevelkedett három lánytestvérével. A szép arcú, homokóra testalkatú lány több szépségversenyen is indult, és rendre dobogós helyen végzett. A római Képzőművészeti Akadémián tanult festészetet és szobrászatot.
A filmes világnak Mario Costa filmrendező fedezte fel 1946-ban: egy római utcán fordult meg utána, így került Gina 19 évesen a film világába.
A „La Lolló”-nak becézett színésznő az ötvenes évek első felében forgatta legsikeresebb filmjeit. Sokan irigyelték Gérard Philipe-et, akinek a szépséges Gina volt a partnere a Királylány a feleségem című filmben. Másodszor Az éjszaka szépei című filmben játszottak együtt.
Lollobrigida nevét 1953-ban, a Humphrey Bogart oldalán forgatott Ördögi kör (Afrika kincse) című szatírában ismerték meg világszerte, a John Huston által rendezett alkotás egyben tengerentúli debütálása volt.
A Kenyér, szerelem… vígjátéksorozatban Vittorio de Sica volt a partnere. A harmadik részben az éppen gyermeket váró „isteni Lollo” kénytelen volt átengedni a főszerepet az akkor még ismeretlen Sophia Lorennek. A két színésznő között egy szerencsétlen megjegyzés miatt „kebelháború” robbant ki, amely évekig témát adott a bulvársajtónak, noha viszályuk később állítólag barátságba fordult. „Nem állt szándékomban senkivel rivalizálni: én voltam a numero uno. Saját magamnak köszönhettem a sikert, engem nem támogatott producer. Mindent egyedül csináltam” – mondta Gina.
A színésznő két ízben is játszott az Alberto Moravia regényéből készült A római lányban: 1954-ben, 27 évesen a naiv utcalányt, 60 esztendősen pedig az édesanyját alakította.
Igazi nemzetközi karrierje 1955-ben, A világ legszebb asszonya című produkcióval indult, egy évvel később a cirkusz világába elkalauzoló Trapézban artistalányként Tony Curtis és Burt Lancaster partnere volt, majd a Victor Hugo regénye nyomán készült A párizsi Notre-Dame tragikus sorsú Esmeraldáját személyesítette meg.
Egy ideig Amerika és Európa között ingázott. A legenda szerint a tengerentúlra a milliárdos Howard Hughes csábította át. Igazi hollywoodi sztár mégsem lett belőle, hiába reklámozták úgy, hogy ő a legjobb, ami a makaróni óta Itáliából érkezett.
Hazatérése után készült filmjei közül a legnagyobb visszhangot a Cicababák váltotta ki, amelyért 1965-ben az álszent olasz cenzúra erkölcstelenség címén eljárást indított. Néhány film erejéig még vissza tudták csábítani Amerikába, így a Jó estét Mrs. Campbell forgatására, amelyért 1968-ban Golden Globe-díjra jelölték, ahogy 1985-ben a Falcon Crest című tévésorozatért is. Utoljára 2011-ben a Box Office 3D című olasz filmben szerepelt.
1969-ben sikeres tévéműsora indult Olaszországban, abban a történelem nagy asszonyalakjait elevenítette meg.
Bár a filmezéstől visszavonult a hetvenes években, nem tétlenkedett, sikeres második karriert épített. A fotózás felé fordult, és több könyvet is kiadott képeivel, majd az új évezredben visszatért a szobrászathoz.
Megpróbálkozott a dokumentumfilmmel is, Fidel Castro exkluzív interjút adott neki, de énekesnőként sem volt sikertelen. 1999-ben elindult az európai parlamenti választásokon, ám nem jutott be az uniós képviselő-testületbe.
A magánélete kevésbé volt szerencsés, mint a karrierje. 1949-ben ment férjhez Mirco Skofic szlovén orvoshoz, akitől fia született. Huszonkét év után, 1971-ben váltak el.
Elismerések és díjak
Gina Lollobrigidát a Firenzei Művészeti Akadémia – harmadik nőként – tiszteletbeli tagjai közé választotta, a francia Művészeti és Irodalmi Rend lovagi fokozatával és a francia becsületrend parancsnoka címmel is kitüntették. Több filmfesztivál életműdíjjal ismerte el, 2018 óta csillaga díszíti a hollywoodi Hírességek sétányát.
Az isteni Lollónak a válás után számos kapcsolata volt, egyebek között Christiaan Barnarddal, az első szívátültetés végrehajtójával.
Az egykori díva néhány éve azzal került vissza a hírekbe, hogy kihasználják a környezetében felbukkanó pénzsóvár – jóval fiatalabb – férfiak. Emiatt a fia megpróbálta gyámság alá helyeztetni az édesanyját, ezért a díva megszakította a kapcsolatot vele, és az unokájával is.
Túl a nyolcvanon jegyezte el magát egy nála 34 évvel fiatalabb katalán üzletemberrel, de a környezet tiltakozása miatt felbontották az eljegyzést. A házasság mégis megköttetett: Javier Rigau y Rafols ugyanis aláíratott vele egy spanyol nyelvű dokumentumot, ami lehetővé tette, hogy Barcelonában Lollobrigida távollétében is megtarthassák a spanyol törvények szerint érvényesnek minősülő esküvőt. A filmsztár csalás és házasságszédelgés miatt pert indított, de a bíróság elutasította keresetét, végül 2019-ben a Vatikán érvénytelenítette a házasságot.
magyarnemzet.hu
ripost.hu
origo.hu
mandiner.hu
duol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
borsonline.hu
mandiner.hu
nemzetisport.hu
origo.hu