Elkerülhetetlen az államcsőd!

Nyugati vezető lapok már nem azt találgatják, hogy a csődig fajulhat-e a válság Közép-Kelet-Európúban, hanem azt, hogy egy, kettő, vagy több ország hagy fel kötelezettségei törlesztésével. Az Economist szerint egy-két országban elkerülhetetlen az államcsőd.

PénzforgatóSzabad Föld Online2009. 02. 23. hétfő2009. 02. 23.
Elkerülhetetlen az államcsőd!

Kelet-Európa katasztrófája elkerülhető, ehhez a nyugati országoknak nem fűződik érdeke, pontosabban nem engedhetik meg, hogy magukra hagyják Európa szegényebbik felét a válságban.

Ugyanakkor elkerülhetetlen az államcsőd. A kérdés az, hogy egy-két, vagy több ország jelent fizetésképtelenséget, és felhagy hitelei törlesztésével. Erre Ukrajnának, Lengyelországnak, Bulgáriának, Romániának és Magyarországnak is van esélye.

A The Economist cikk címe is ezt sugallja: Argentína a Duna mellett? Argentína néhány évvel ezelőtt került csődbe, innen az utalás. A vezető londoni gazdasági-politikai hetilap legújabb kiadásának elemzése szerint a piacok annak valószínűségét árazzák, hogy egy vagy több térségi ország leáll adósságai törlesztésével.

Ha Ukrajna leáll adósságtörlesztésével, vagy - és ez a valószínűbb - adósságai átrendezésére kényszerül, az még nem feltétlenül okoz bajt máshol, írja a The Economist. A lap a kialakult helyzetért a rosszult irányított térségi, valamint a gyengén ellenőrzött nyugati bankok itteni leánycégeinek hitelezési politikáját okolja, mondván, nyakló nélkül vettek fel devizahiteleket.

A lap szerint az új EU-tagállamok előtt ott van a nyugati segítség kilátása is. Bankrendszerük jóval nagyobb mértékben integrált, mint az ázsiai bankok voltak az ottani 1997-es fizetési válság idején, és kevésbé valószínű, hogy a külföldi tulajdonos bankok kivonulnak a térségből. Ez utóbbi lehetőségről - és a kelet-európai leánybankok bajainak a nyugati tulajdonosokra gyakorolt hatásairól - a Moody s Investors Service nemzetközi hitelminősítő a napokban mindazonáltal meglehetősen borúlátó elemzést közölt Londonban.

A lap szerint lehet, hogy az EU és az euróövezeti jegybank (EKB) nem szeretne részesévé válni nagyobb kisegítő programoknak, ezt azonban mégis meg kell majd tenniük. Nyilvánvaló, hogy a legrövidlátóbb nyugat-európai politikus sem akarná gazdasági és politikai anarchiába süllyeszteni a szomszédos országokat, fogalmaz a londoni hetilap. A mostani időszak a legveszélyesebb Kelet-Európa számára a Szovjetunió összeomlása óta.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek