Legyen vége az elit protekcionizmusának!

Duplájára, 500 milliárd euróra kell növelnie a fejlett országoknak a Nemzetközi Valutaalap keretét, mellyel a szervezet a Magyarországhoz, Lettországhoz hasonlóan bajba került államokat segítheti. Hadat üzennek az adóparadicsomoknak és a protekcionista, a bajba jutott piacokat cserben hagyó pénzintézeteknek.

PénzforgatóO. Horváth György2009. 02. 23. hétfő2009. 02. 23.
Legyen vége az elit protekcionizmusának!

Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök is megerősítette a G-20-as gazdasági csoport hétvégi ülésén, hogy végett kell vetni a gazdasági protekcionizmunak, mert az ellehetetleníti az egyébként is bajban lévő, gyengébb gazdaságokat. A német kancellár külön is utalt az autóiparnak nyújtott nemzeti támogatásokra, egyes bankok képviselte gondolkodásmódra. Ennek ellenőrzése az Európai Bizottság feladata, s a tervezett nemzeti intézkedéseket az említett szempontból a bizottságnak kell ellenőriznie.

A G-20 csúcson a pénzügyminiszterek az IMF-nek nyújtandó támogatások megduplázását indítványozták. Gordon Brown brit kormányfő hangoztatta, hogy a nemzetközi pénzintézeteknek a válság elleni harcban legkevesebb 500 milliárd dollárral kell rendelkezniük.
Az állam- és kormányfők egy sor, a nemzetközi pénzpiacok szigorúbb ellenőrzését célzó intézkedésben állapodtak meg. Harcot hirdettek az adóparadicsomok ellen, kilátásba helyezték szankciók életbe léptetését olyan országok ellen, amelyek segítik az adócsalást, illetve megtagadják az ilyen jellegű bűncselekmények felderítésében való együttműködést. (Ez már csak azért is érdekes kijelentés volt, mert néhány napja Svájc egyik nagybankja tagadta meg, hogy kiadja az USA-nak 54 ezer feltételezett adócsaló adatait.)

Mindeközben egyre többen vetik fel az euróövezet gyors nyitását az unió kelet-európai országai számára. Ezáltal legalább a válság egyik elemét – a milliókat lehetetlen helyzetbe hozó valutaleértékelődéseket és hátrányos következményeit – ki lehetne iktatni az egyre mélyülő gazdasági válságból.

Németország támogatja, hogy a térség arra rászoruló országait „magyar és lett mintára” segítsék meg a Nemzetközi Valutaalapon keresztül. Az eurócsoport vezetőjének minőségében Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök cáfolta, hogy az euróövezet országai csőd közeli helyzetbe kerültek volna, az euró stabil, s a régió mindeddig jól állta a válságot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek