A bankok is segítenek adósaiknak!

A külföldi hitelek legnagyobb részét kitevő svájci frankhoz képest 42 százalékkal, az euróhoz képest 31, a japán jenhez viszonyítva pedig 87 százalékkal gyengült a forint a tavalyi év másodok felétől. A bankok sem hagyják bedőlni a hiteleket, ezért több lehetőséget is kínálnak a fizetésképtelen adósoknak.

PénzforgatóRomvári Orsolya2009. 03. 19. csütörtök2009. 03. 19.
A bankok is segítenek  adósaiknak!

Az egyik megoldás a futamidő meghosszabbítása. Ezt azok vehetik igénybe, akik eleve nem a leghosszabb futamidőre vették fel hitelüket, illetve az eredeti hitel lejárati idejekor még nem töltik be a 65-70 életévet.

Az előtörlesztéssel csak kevesen tudnak élni, és ők sem feltétlenül járnak jól. Az idő előtti visszafizetés ugyanis csak a mostani, magas árfolyamon lehetséges.

A devizahitelek forintban rögzített törlesztése esetén a bank egy meghatározott ideig rögzített árfolyam mellett számolja ki a törlesztőrészleteket, az árfolyam különbözetét pedig az időszak végén, egy újabb havi törlesztőrészletben egyenlíti ki az ügyfél.

Aki nem tud fizetni, tőkemoratóriumot is kérhet a banktól.  Ez azt jelenti, hogy egy meghatározott időszakig csak a hitelünk kamatát kell törlesztenünk, a tőke visszafizetésére átmeneti mentességet kapunk. Ennek időtartama – pénzintézettől függően – 3, 6 vagy akár 12 hónap is lehet, egy évnél azonban semmiképp sem lehet hosszabb a halasztás. Az átmeneti könnyítésért cserébe a későbbiekben magasabb terhet kell vállalnunk: az elmaradt részleteket a türelmi idő lejártával általában a törlesztőrészletbe beépítve kell visszafizetni.

 A kamatkedvezmény a tőkemoratórium fordítottja. Ennél a megoldásnál a tőkét törleszti az adós és a kamat fizetésére kap haladékot.

Rendkívüli helyzetek, például a munkahelyünk elvesztése esetén kérhetünk fizetési halasztást a banktól. A halasztás időtartama és feltételei bankonként eltérhetnek, általában néhány hónapra kérhető a teljes fizetési kötelezettség felfüggesztése.

Hitelünk forintra váltására is van lehetőség. Ez kiszámíthatóbbá teszi a törlesztést, ugyanakkor az átváltás aktuális árfolyamon – vagyis a mostani, meglehetősen kedvezőtlen árfolyamon – kell forintra váltanunk a tartozásunkat. Másrészt a forinthitel kamata magasabb a devizáénál.

Azok, akik munkahelyük elvesztése miatt nem tudják fizetni lakáshitelük törlesztését, állami segítséget is kérhetnek. Az állam ez esetben garanciát vállal a csökkentett összegű hitelrészre azoknál, akik fizetési könnyítést kérnek a banktól, és vállalják, hogy legalább havi tízezer forintot törlesztenek adósságukból. A lehetőséggel azok élhetnek, akik 2008. szeptember 30. után veszítették el állásunkat és az általuk felvett hitel összege nem haladja meg a 20 millió forintot. Feltétel továbbá, hogy az adós a hitel fedezetéül szolgáló lakásban éljen, és azon kívül nem lehet más lakóingatlan a nevén.

Nagyon fontos, hogy ha problémánk van a törlesztéssel, azonnal jelezzük azt a banknak. A hivatalos iratok átvételének elmulasztása nem megoldás, hiszen ezeket a küldeményeket akkor is kézbesítettnek tekintik, ha nem vesszük át azokat. Még a késedelembe esés előtt vegyük fel a kapcsolatot a pénzintézettel, és próbáljunk meg közösen megoldást találni. Mindenképpen mutassunk fizetési hajlandóságot, mert a megbízható adóssal szívesebben tárgyal a bank az esetleges könnyítésekről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek